83 19 3 0/1935 Geen wonder, dat er in deze moeilijke tijd weinig auto's over de weg rijden in ons dorp. De gebroeders Kloosterboer, groothandelaren, bezitten een dure Ameri kaanse wagen, die soms voor het kantoor te pronken staat. Bakker, de man die kunstmest en bestrijdingsmiddelen verkoopt, komt voor met een bescheiden Panhard, als ik het goed heb. Dokter Destree, onze onvolprezen huisarts, is een Fransman van geboorte en schaft zich uitsluitend een Frans merk aan. Dan rijdt er in ons dorp misschien de Graaf al, die met een oude vrachtauto rondgaat en bestellingen opneemt en boodschappen doet in Alkmaar voor de Pancrassers, die zelf niet in de stad komen, waarmee hij de kiem legt voor het grote transportbedrijf dat er later uit ontstaat. En laat ik Piet Modder niet vergeten, van wie de personenauto ook wel als taxi wordt benut. Daarnaast zijn misschien nog een paar personen uit de gegoede burgerij de trotse eigenaars van een luxe vervoermiddel. Het is dan ook een kostbaar bezit. Een der bevoorrechten mag van zijn vrouw zelfs alleen rijden als het goed weer is. Dit om te voorkomen dat de wagen vuil wordt. Af en toe komt er een visboer op het dorp met een aftands Fordje, dat wei nig vermogen bezit. Staat hij ergens stil, dan gaat er soms een kluit jongens aan de achterklep hangen om het karretje tegen te houden, wat wel eens gelukt, zodat de visserman tot zijn grote woede niet weg kan komen. Hij neemt dan een enkele keer een grote steen mee in de cabine, om daar het rapalje mee te dreigen. Tot het wagenpark van de gemeente behoort natuurlijk de brandweerauto, die gelukkig vrijwel nooit dienst behoeft te doen. En er rijden de vracht auto's met meel, dat door de molens van Timmerman is gemalen. Ook de zandauto's van Schot doen hun werk. En niet te vergeten, de autobussen van Kok, Tuinman en (later) Wilken, die vanaf 1923 van Oudkarspel naar Alkmaar passagiers opnemen (zie de Klin van 1994) Wij bezaten geen auto, hoewel we erg afgelegen woonden. Dit bedacht waarschijnlijk ook Jan Wit, autosloper en autoverkoper in St Pancras. Op een zekere dag komt hij langs met een aftands vehikel, een Overland van een onbekend bouwjaar,dat slechts 25 gulden behoeft te kosten. Zwart van kleur en hoog op de wielen, wat de indruk geeft in een scherpe bocht om te zullen vallen.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 87