HONGER.... Het spook in de hoofdstad. Voorbereidingen w,j hebben vaak over honger ge praat. En dan was het geen honger, m^ar trek. Nu is hij geko men, en eigenlijk nog plotseling. De rantsoenen zijn ineengestort, ook bij opc, Amsterdammers. 80 19 4 0/1945 De milde morgen van de tiende mei belooft over te gaan in een zachte lentedag. In de vredige vroegte komt een vliegtuig laag overvliegen, ge woon, alsof het een grote vogel is die hier thuis hoort en over de huizen scheert. Maar op de vleugels is een zwart kruis geschilderd, een zwart oor- logskruis En het heeft bommen aan boord. Die zal het boven Bergen op het vliegveld laten vallen. De strijd is begon nen, de strijd tegen Duitsland Eerst is 3 c I cj V f i opjonomin dm dradoclaur C-.voi er nog weinig on heil. De correcte en gedisciplineer de soldaten blazen vrolijke marsmu ziek in de straten van Alk maar. En Rotterdam ligt ver bij ons vandaan. De hevige bombardementen op die stad leren ons echter wel dat we nu vijanden hebben. Een enkele keer gebeurt er iets dat sensatie verwekt. In Heerhugowaard valt zo maar een bom uit een En gels vliegtuig. Die slaat een groot gat in de grond, waar al gauw nieuwsgierige be woners om heen komen staan. Dan zwenkt de ma chine en keert terug. Een angstig moment. Het zal toch niet weer een bom laten vallen? "Nö", zegt een man uit de kring, "t moet al wonder daaie as'r precies hier weer ientje terecht komt". Westfriese nuchter heid. Gelukkig gebeurt het ook niet. Amsterdam-C (AmiUrdtimclit Courant" i dor Hoydan - Amsterdam N. Z. Voorburgwal 225 Telaloonnummers Directie. Administratie en Advertentie-aldeellng 35400 (4 BJn», R*d»c,i*338O0 (4 Diner Opgeven van Speurders uitsluitend 39222 {4 tljner K 412 No. 19.390. 52ste Jaargang Dat is dus eindelijk pas het spook van den honger. Het grijpt onver wachts toe, kil en wreed, koel en zakelijk. De ouderen voelen "het nog niet in de eerste plaats in de maag, maar in het hart. Want zij weten ineens dat de kinderen hon ger hebben, voor het eerst werke lijk en honger, die sfloopen wil. en sloopen zal als er geen redding karot. Ze worden wakker en vragen om fcrood. En dat is er haast niet, zoo wis en zeker als het er niet was voor Hans en Grietje, waar. van ze gelezen hebben. Het was deze week in Amsterdam twee of drie sneetjes. Die gingen er la chend door, en toen ze in een mi nuutje op warén, vroegen ze om meer. Dat was er niet, en toen zijn ze gaan huilen. Waarachtig, van den honger. Den_ echten honger, niet het woord dat we vroeger zoo lichtzinnig hebben uitgesproken. Het spook, dat sloopen zal Zoo-is het in Amsterdam begon nen. De tranen van vele kinderen luidden den waren honger in, én nu Is het zoo ver. De winkels ztfn zoo goed als leeg. De huismoeders zwerven langs de magazijnen, en moeten soms nog wonderen dotn om het schrale rantsoen te krijgen. De Oemtralo Keuken geeft eiken dag een halven liter eten, zonder vet, zonder jus. Die moet er thuis bij gemaakt worden, maar het vet is haast op, en moeder wipt een schijntje olie in de pan met een Van alle zijden bereiken ons, naar aanleiding van onze be schouwing van gisteren over de voedselvoorz.entng van onze groote steden, mededeelingen. aanmeldingen-en verzoeken om inlichtingen, waaruit ons is ge bleken, dat de noodzakelijkheid van een spoedige en radicale actie tegen den honger in bree- de lagen van onze bevolking wordt begrepen. Het is ons dui delijk geworden, dat bij zeer velen de besliste w.1 aanwezig is om te helpen en dat de mo gelijkheden daartoe, wanneer de moeilijkheden overwonnerr wor den, nog veel talrijker zijn, dan wy hadden kunnen vermoeden. Het gaat er thans om een ap paraat van vervoer, verdeeling en controle op te bouwen, dat zorg kan dragen voor een recht vaardige voorziening in de oogenblikkelüke behoeften. Bij het meer en meer falen van de tot dusverre op dit gebied werk zame instanties door welke reden dan ook zijn er in toe nemende mate particuliere in stellingen geweest, die getracht hebben de zorg voor kleinere groepen van onze bevolking al thans ten deele over te nemen. Dat dit streven op grond van den onmiddellijken nood moet worden aanvaard, is duidelijk, maar even duidelijk is het. dat daarmede in laatste instantie toch .weer een .zekere bevoor rechting in het leven wordt ge roepen, die, nu de nood alge meen is geworden, niet meer De dood in de pot, letterlijk.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 84