k. TERUG IN DE TIJD 79 De redactie van de Klin vroeg me om een bijdrage voor het nieuwe num mer. Goed en wel, maar er zijn in voorgaande jaren al zoveel gebeurtenis sen vermeld, dat het moeilijk is om origineel te zijn en nieuwe feiten te noemen. Enfin,"je doene maar", zou een echte Westfries zeggen,"we ziene wel".Trouwens, wanneer in een vorige Klin al eens een bekend onderwerp is behandeld, dan verwijs ik daar wel naar. Vooruit dus maar. Van niet zo lang geleden tot in een ver verleden. De omgekeerde wereld! 1969/197 1 "Als één man pleiten wij, ka merleden laat ons vrij". Dat was de slagzin van een geplaagde dorpsbevolking, die met annexatie werd be dreigd, zich te weer stellend onder leiding van "generaal" Piet Vroegop. Ik hoor hem in een bewogen vergadering nog zeggen "onze kindskin deren zullen het ons verwij ten als we niet vechten voor onze vrijheid en zelfstandig heid". Zijn gedreven oproep tot verzet! (Maar hoeveel kindskinderen, voorzover die er zijn, zullen er aan denken De busreis naar Den Haag om gezamenlijk te protesteren. Kleine strubbe lingen bij het vertrek, door de Koedijkers veroorzaakt natuurlijk Maar de generaal lost ze snel op. Dan de optocht in de stad van de regering, met de vrijheidsleus op de mee gedragen vlaggen. Dat alles om te voorkomen dat Alkmaar, die grijpgrage stad, ons binnen zal halen. De aktie is geslaagd. Maar rond 1980 komt de dreiging een onderdeel van Langedijk te worden, wat later ook gebeurt. En niemand nam opnieuw de strijdbijl op! Zo smoorde het rumoer van de ontevreden dorpelingen in de loop van de tijd. Maar de aanblik van de opdringende stad Alkmaar blijft nog steeds een benauwend perspectief. De generaal op het Binnenhof.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 83