De acties die wij organiseerden, het vele "lobbyen" in Den Haag en de tal loze gesprekken die wij hadden met parlementsleden van de Vaste Com missie Binnenlandse Zaken, hadden uiteindelijk een uniek resultaat: St. Pan- cras werd niet door Alkmaar "opgeslokt". Vooral de gigantische "Optocht die nooit reed" en die zich uitstrekte van de Halvemaansbrug in Oudorp tot ver op de Twuyverweg had, zoals Tweede Kamerleden mij later verzeker den, enorme indruk gemaakt op de leden van de Kamercommissie die er met de bus langs hadden moeten rijden! Mijn correspondentie met Hans Wiegel uit die tijd bewaar ik als een leuk aandenken. In 1973 is voorkomen dat St. Pancras in korte tijd zou worden overspoeld met Alkmaarse nieuwbouwwijken en industrieterreinen. Niettemin doet het mij pijn dat ik nu, 30 jaar later, toch de ANWB-borden moet volgen om de weg van de Friese Brug naar de Witte Kerk te vinden. En nu is het 2005. De "potlodenwinkel" in St. Pancras heeft na 55 jaar de strijd verloren tegen de oprukkende winkelcentra in de nieuwe omringen de voorsteden van Alkmaar en Heerhugowaard. Gelukkig blijft de winkel bestaan, alhoewel met een gewijzigd assortiment en onder leiding van een nieuwe eigenaar. De gebroeders Middelburg hebben vergevorderde plan nen voor nog een nieuwe zaak in.. Heerhugowaard. Zelf ben ik ook in het papier "blijven steken". Na verscheidene jaren bij papierfabriek Van Gelder in Wormer (helaas ook verdwenen) te hebben gewerkt, kwam ik in dienst bij een Finse onderneming. Het werken voor de Finnen bracht met zich mee dat ik in Engeland, Finland, België en uit eindelijk Frankrijk ging wonen. Zelfs nu, na mijn eigen pensionering, kan ik het nog niet helemaal laten.Als secretaris van een Europese organisatie van papierfabrikanten ben ik nog dagelijks in contact met de papierindustrie. Had je maar een echt beroep moeten leren, zeggen sommigen.. Gedurende de ruim 70 jaar "Middelburg in St. Pancras" is er veel gebeurd en veel veranderd: de crisis van de jaren dertig, de ingrijpende Tweede We reldoorlog en daarna de wederopbouw van het land en de bloei en groei van het dorp. De "annexatiestrijd" van de jaren 70 en later de samenvoe ging met Langedijk. Het vrij sterk "verzuilde" dorp van mijn schooltijd in de jaren veertig en vijf tig, werd een gemeente waar op vele terreinen uitstekend wordt samen gewerkt ongeacht religie of politiek. Een dorp van (land)bouwers, waar 74

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 78