65 Zo kon het gebeuren dat dokter Destree eens op bezoek kwam tijdens afwezigheid van mijn moeder en bijna werd aangevallen door de uiterst waakse "Wolf". De volgende keren stak hij steeds eerst voorzichtig zijn hoofd om de deur om te vragen of "dat beest" op veilige afstand werd ge houden. Ondanks de perfecte zorg van dokter Destree en zuster Van Noppen liet, na genezing, mijn vaders gezondheid het niet meer toe het zware werk in het pluimveebedrijf voort te zetten. Als kleine zelfstandigen met een grote hypotheek en zonder sociale voorzieningen, waren mijn ouders financieel volledig geruïneerd. Optimist als hij altijd was, vond hij een oplossing. Voor zijn huwelijk werk te hij in een drukkerij (Bouwman aan de Veemarkt) in Hoorn. Hij bood zich in 1936 bij zijn oude baas aan om, als zelfstandige, briefpaper, enve loppen en ander drukwerk voor hem te verkopen. Op de fiets en met de drukwerkmonsters in een van mijn tante geleende tas startte hij in novem ber 1937 de later in geheel Noord-Holland Noord bekende Papierhandel Middelburg. Behalve briefpapier en enveloppen vroegen de klanten ook om andere papierwaren. Zo gingen kippenvoer en eieren in het pakhuis snel plaats maken voor papieren zakken voor koekjes, meel, suiker, zout en fruit. Ook waren er gebaksdozen, kartonnen schaaltjes en vellen papier voor vleeswaren en niet te vergeten "zeepvellen" voor groene zeep die destijds "los" werd verkocht. Bakkers, slagers en kruideniers van Den Helder tot aan de Zaanstreek wer den de afnemers van de papierhandel. Mijn vader bezocht zijn klanten -tot 1948 op de motorfiets - en mijn moeder maakte thuis de bestellingen klaar. De bodediensten, zoal Jan Rentenaar (Langedijk) en Greuter uit Schagen, die een dagelijks dienst op Alkmaar onderhielden, haalden de pakketten af bij café Bouwstra. Alleen voor grotere vrachten maakten zij de omrit langs de Achterweg. In het bodehuis te Alkmaar werd alles op andere bodedien sten overgeladen die het dan weer bij de klanten in Groot Schermer, "'t Zand of waar dan ook afleverden. Spoedleveringen moesten we soms zelf -op de fiets - naar Alkmaar brengen. Juist toen de zaak goed ging "draaien", brak op 10 mei 1940 de oorlog uit. Een van mijn vroegste herinneringen (ik ben in 1937 geboren) is dat wij vanuit het zolderraam in ons hoge huis de bombardementen op het (mili taire) vliegveld Bergen konden zien.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 69