63 Ik zie de twee prachtige verchroomde deksels die de emmers met het zelfgemaakte ijs bedekten, nog voor mij. Er waren ijsjes van 5 cent, een dubbeltje en dan een heel dure voor een kwartje. En dan de familie Oudejans, goede bekenden van mijn ouders, die de hele zomer van kermis naar kermis trokken met hun "zweef". In September 1945 waren ze aanwezig bij het bevrijdingsfeest in St. Pancras, waar ik mijn eerste (uiteraard tweedehands) schaatsen won met het zaklopen. De volgende winter kon ik ze gebruiken op de ijsbaan, achter het huis van Kerkmeer, bijna naast onze tuin. En Meester Van der Tak, vermeld in het verhaal over Henk Goesinne. Henk z'n broer Teun zat bij mij in de klas. Meester Van der Tak was mijn onder wijzer in de 3e en 4° klas. In de 6C klas kreeg ik bijles van hem als voorberei ding voor mijn toelating tot de Middelbare Handelsschool in Alkmaar. Zijn zoon Kees was een goede vriend en klasgenoot en zijn iets oudere broer Bram herinner ik mij als een echte schaakfanaat. Meester Bakker wordt ver meld als verwoed fotograaf.Alhoewel wij naar de Openbare School gingen, waren Wieb Bakker en zijn vrouw heel goede vrienden van mijn ouders en gingen mijn broers en ik veel om met de kinderen Bakker. Meester Bak ker was ook een van de "huisfotografen" wanneer mijn vader nieuwe an sichtkaarten van het dorp liet maken; de andere fotoleverancier was Dirk Klinkhamer. Gelukkig zijn Piet van der Gragt en zijn vrouw Nelie (ook in Klin-18) al tijd in het dorp gebleven. Piet kende ik al vroeg als een der vele kinderen van Frans van der Gragt die twee huizen verder dan wij aan de Achter weg woonden. Als kind speelde ik veel op hun erf of ik was op hun akker aan het Zandlaantje wanneer daar de spinazie werd gemaaid en vooral om te "helpen" wanneer de worteltjes werden "getrokken". In 1948, toen wij naar de Bovenweg verhuisden, werden Piet en Nelie huurders van ons huis Achterweg 150a. Onze naaste buren op de Achterweg waren de familie Kerkmeer rechts naast ons, familie Cor Dekker recht tegenover en Lou Rood links van ons. Die naam Rood doet me weer denken aan de vele kleuren die Panerasser families vertegenwoordigden. Zo waren er vooral vele "Groenen". Jan Bruin (wij speelden met de kinderen Kees en Grie in en om de tomatenkassen of "hielpen" bij het aardbeienplukken) wordt ook in Klin-18 vermeld; Anton Wit had een transportbedrijf (later Wit en Volger) en dan was er nog de galanteriezaak van de familie Grijs (nu een winkel van Vroegop).

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 67