f. Over stropen en nog wat. Vader was voor de oorlog een handelaar in klein vee. Dat behelst bv. een den, kippen, konijnen, geiten en duiven. Kippen waren normaal voor de leg bedoeld, maar wanneer ze 3 jaar oud zijn dan leggen ze minder en mogen in de soep of worden gebraden. Thuis hadden ze het niet breed en Jan moest als kind van ca. 8 jaar al meehelpen. Mollen waren de pest voor het land. In het vroege voorjaar ruiken ze de lente al en beginnen zich omhoog te wroeten. Als je dat dan merkt dan weet je dat de vorst uit de grond is. Het gaat dooien. De boeren vroegen je dan ze te vangen. Jaap Koedijk was toen ook een bekende mol- lenvanger. Je begon gewoon overdag met zoeken. Als ze er waren, dan liep pa over het land en wees waar de mollengangen liepen en stak daar dan een pen in de grond. Dan groef je een vierkant gat, zette er de mollenklem in bv. met een dikke worm, en dekte het af met de plaggen. Je mocht niet met je handen aan de klem komen want dat ruiken de mol len en dan blijven ze weg. Je deed het met handschoenen of, als je die niet had, wreef je je handen in met prut. Het afdekken deed je met de graspol die je eerst voorzichtig af stak en dan doormidden deed. Je legde de twee delen dan zo neer dat -wanneer de klem dichtsloeg- je bo ven de plag de klem zag. Dan wist je in elk geval dat je bezoek had gehad. Kon ook wel eens een woelmuis (ook wel aardbeest) zijn, maar die waren veel slimmer en kreeg je haast nooit te pakken. Had je dan een paar mollen gevangen, dan sneed je ze voorzichtig open. De pootjes losmaken en dan over de buik de huid er af trekken. Daaarna de pootjes en de achterhand er af. Dan voorzichtig op een plank leggen met de haren naar be neden en aan de randen met kleine spijkertjes vastzetten en laten drogen.Als het een goede tijd was dan brachten ze soms wel f 0,25 per stuk op!!!! In het najaar hebben ze een dik kere vacht dus worden ze ook wat duurder. Soms werden de mollen ook gevangen met een knuppel waar aan het einde lange stalen pennen zitten.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 41