In de winter slapen ze in de modder maar zodra de temperatuur boven de -3 C komt kun je ze al in een wak vangen. Als paling heb je toch een byzonder leven. Stel je bent een volwassen paling en je woont rustig in de Ringvaart (of liever nog in de Hoornse Vaart want daar woon je op stand en daar woont de elite van de paling). Je eet elke dag je buikje vol met larven, slakjes en kleine visjes, en het leven is aangenaam.Maar is de Herfst gaan opeens de hormonen opspelen en krijg je een onbedaarlijke drang om op reis te gaan. Je moet en je zal opeens naar de Saragossa-zee (bij de Bermu da's). Het lijkt wel een epidemie want al je vrinden hebben hetzelfde en het is druk in het water. Je bent niet te stoppen en als je bij een sluisje komt en je kan niet verder, dan wacht je op een fikse bui en zwemt de wallekant op en duikt aan de andere kant weer in het water. Vreselijk is het om toe te zien hoe soms mensen enkele van je vrinden of naaste familie-leden wegpakken en je ziet ze nooit meer terug. Maar voort ga je, door sloten en kanalen. Vreemd is dat hoe dichter je bij de zee komt hoe groter je ogen worden. Vlak bij de zee -wellicht door het zoutere wa ter- en bij IJmuiden, heb je zelfs schotel-ogen, en in de zee worden ze nog groter. Je zwemt en je zwemt als een kampioen en met rustige slag ga je richting Bermuda's om te paaien. Daar is het grote weerzien met familie en vrienden. De mannetjes zijn klein tot ca. 230 gram, maar de vrouwtjes zijn beduidend groter, wel tot 2 kg. Je hebt hier een fantastische tijd want je vermaakt je uitstekend, totdat je gezondheid het laat afweten en je afscheid moet namen van je kinderen en je alleen nog voer bent voor de lokale visstand. Ja, het leven is hard, ook voor een paling. Intussen zijn de kinderen uit de larventijd en op een warme dag krijgen ze de kriebels en willen wel eens zien hoe het land van pa er uit ziet. Ze zwemmen dan massaal richting Frankrijk en doen wel 2 jaar over die reis. Niks geen zeekaarten maar gewoon op instinkt zoeken zij hun weg. Bij Frankrijk is het oppassen geblazen. Hier baggeren grote schepen de zee leeg op jacht naar glasaaltjes om te worden verkocht aan chinese paling-kwekers Het is nog niet mogelijk gebleken om lokaal de palingen te laten paaien en dan de larven op te fokken tot glasaal en zo palingen te kweken. Men heeft nog steeds de glasaal nodig die helemaal uit de Saragossa-zee moet komen. Door al dat baggeren raakt echter de palingstand -ook in Nederland- ern stig verstoord. En als de glasaal dan uiteindelijk hier aankomt, dan duurt het nog ruim 2 jaar voordat het een paling is die gegeten kan worden. Door deze overbevissing is bovendien de prijs enorm gestegen: net na de oorlog kostte een kg.glasaal ca. 20 gulden, maar thans moet men al ruim 1000 Euro betalen voor 1 kg. 34

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 38