Dat begon spontaan en wanneer de winkel savonds gesloten werd, dan werden de dam-partijen vaak gewoon op straat onder de lantaarnpaal voortgezet. Je had tenslotte toch echt wel een vast lokaal nodig en dat werd bv. de Christelijke School aan de Bovenweg in het voorste lokaal van de Gemeente waar ook de gym-afdeling in zat. Gert volgde zijn broer al snel in 1946 Later kwamen ze ook in de Rank, en daarna mochten ze in het Witte Kruisgebouw aan de Nobelhof. Ook de kantine van voetbalver eniging Vrone is een poos een vaste stek geweest en tenslotte zitten ze nu in de Geist. Die damclub telt thans 25 leden. Ze deden het steeds beter en Gert ging ook helpen met het gereed zetten van de borden en de schijven (hij was toen materiaalcommissaris) en ongemerkt deed hij dat tot op he den al 56 jaar lang. Eerst was Gert gewoon lid en later bestuurslid. Velen zullen van hem de eerste zetten geleerd hebben Hij damde samen met An- ton Wagenaar, Jan Out, Jaap Kooy, Henk Wiedijk, Jaap Toepoel, Cas enArie Groen Piet de Jonge, Gerbrand Nieuwland, Cor Klanker joop Kloosterboer en anderen. Bekers en prijzen wonnen ze ook. Als de spinazie klaar was moest je die met een mes wegsnijden en bleef de bloemkool nog staan. Die bloemkool was hierdoor wel wat vertraagd in de groei en kwam daardoor ook wat later gereed en dus later op de markt. Na de bloemkool van de gewone andere kassen ("volling") die massaal werd aangeboden. Als daarna Turkstra met zijn kas-bloentkool kwam was er al wat schaarste en lagen de prijzen wat beter dan van de zg. voorlopers. Er zat dus even een gat in de markt. Natuurlijk hadden ze het druk en de hele dag wel werk, maar Rients en Gert hadden ook de gewoonte om s'morgens vroeg, voordat ze aan het werk gingen, eerst even op een veilingkissie in de tuin te gaan zitten overleggen, terwijl Jan Bruin dan heel ongeduldig heen en weer liep. Dat vond hij maar tijdverknoeien. Dat was het misschien ook wel wat, want daarna moesten Rients en Gert soms hard rennen om toch op tijd alles klaar te hebben. Als de langste dag kwam dan was het tijd om de snijbonen te plukken en die gingen dan om 9 uur op de veiling in Alk maar. Eerst in het oude gebouw aan de Helderse weg, en later in de veiling hallen aan de Bestevaerstraat in Alkmaar. Die is intussen ook al verdwenen en nu moet je helemaal naar Barendrecht.Jammer.Alkmaar had een goede veiling die zelfs meer opbracht dan de veiling in Broek. Dat duurde totdat de veiling in Broek zoveel aanbod kreeg dat de prijzen daar zover daalden dat de groente werd doorgedraaid en de tuinders aldaar ook in Alkmaar gingen veilen. De prijzen gingen toen ook hier onderuit. Intussen zat Rients vanaf 1945 op de damclub DOS (begonnen in een scheerwinkel van Gert Ploeger in 1934) 25

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 29