19 Toen Gert in de oorlog ca. 11 jaar oud was had hij al op weg naar school aan de Munnickenweg gezien dat Piet Kuilboer daar -bij de brug waar het cafe van Guurtje Mos stond- heel wat varkens had (in de oude leerfabriek). Gert ging vaak kijken, en zonder dat ma het wist kocht Gert 5 schrammen (biggen). Ma werd kwaad, maar Piet zei:"als hij het voor z'n 50-ste niet ver dient, dan verdient hij het nooit". Gert ging aan de gang. Hij had al een paar hokken gemaakt maar er moest voer komen en dat kost geld. Gert regelde een schillekar waarmede hij rond ging en de opgehaalde krie len en schillen (buiten) ging koken. Daar was ook meel bij nodig en om aan geld te komen ging Gert zaterdags en zondags melken bij de boeren Jan Kamp, Klaas Dekker enz. voor 2,50 gulden per keer.(aan de Achterweg.) Eens kwam hij bij Cortje Hoogland aan de Herenweg en zag en kocht daar een vuurduvel om het voer op te kunnen koken Daarvoor was weer brandstof nodig en hout en kolen waren te duur. Gert ging naar de vuilnisbelt aan de Achterweg vlak over het spoor en zocht daar oude schoenen en laarzen. Cor Dekker (de vuilnisman) bracht ze dan naar Gert en gooide ze in de voortuin. Dat brandde best maar stonk verschrikkelijk. Voor een partij van 25 kg. voer had je dan 3 paar hoge werkschoenen nodig dus Gert bleef schoenen zoeken. Het meel kocht hij dan bij fouragehandelaar Jonge ling uit Schoorldam, die aan de deur kwam. Intussen is in 1943 Dirk Turkstra overleden. Broer Rients en Gert ver dienden wat geld en kochten daar mede een grote zeug. Die ging dan naar de beer en Gert begon biggen te vokken. Dan moest je naar een boer met een beer (als de zeug berig was). Ouwe Dirk Kwant ("vort-vort") vervoerde met Gert de zeug en dan kwam je langs de katholieke kerk. Dirk Turkstra.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 23