"Een dravend paard in het groene gras is het wapen van Sint Pancras". 160 Eindelijk heeft Sint Pancras weer zijn eigen dorpsvlag en vanaf 15 october 2005 is hierop in te schrijven a raison van 25 Euro. bij onze readershop Soorsma aan de Bovenweg. Binnenkort kan men weer zien dat Sint Pancras toch nog steeds een stuk zelfstandigheid weet te bewaren, ondanks alle dreigingen. Dorpsvlag van Sint-Pancras De Historische Vereniging wilde op deze pagina even kort en duidelijk uiteenzetten het hoe en waarom van deze vlag en dit wapen mits natuurlijk historisch verantwoord.Maar dan komen de problemen.Het oorspronkelijke wapen van Vrone was na 1296 niet meer toegestaan en dus moest er wat anders komen. Normaal gaat dat via een aanvraag van de Gemeente bij de Hoge Raad van Adel die toestemming moet geven. Volgens Klin nr. 7 (1992) zou dat wapen zijn toegekend op 14 juli 1818. Naspeuringen om dat te bewijzen liepen o.a. al vast in het Regio Archief waar onze gemeentelijke stukken pas beginnen na 1821... Ook in andere archieven werd niets gevonden behalve een besluit van 18 december 1972 nr. 5 waarin het wapen wordt beschreven als Zilver met een dravend paard op een grond van sinopel (=smaragdgroen)Verslagen van raadsvergaderingen e.d. uit het verleden zijn ooit aan Alkmaar overgedragen, doch brand en reorganisaties e.d. hebben veel materiaal verloren doen gaan. Wat er tussen 1296 en 1972 werkelijk is gebeurd is voor ons nu een studie-object geworden en wij hopen in een volgende Klin te kunnen vertellen hoe het echt is. Wellicht met uw medewerking. Wie het wee^ mag het zeggen.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 164