w. De Historische Vereniging "Sint-Pancras" is zuinig met het verleden. De Historische Vereniging geeft elk jaar een boekwerkje uit, De Klin, waar in per uitgave een aantal historische feiten wordt behandeld, hetzij door onderzoek van een der leden, dan wel door een bijdrage van een onzer dorpsgenoten. Alle leden van de vereniging krijgen dit gratis thuisbezorgd en het verschijnt als regel tegen het einde van het jaar. Dit jaar is gekozen voor b.v. het leven van een tuindersfamilie, herinnerin gen van dorpsbewoners, het ontstaan van een museum in de regio, een boekbespreking, honderd jaar palingvangst, de geschiedenis van een tand arts, een schilderij over de slag bij Vrone en meer interessante zaken, ui teraard met veel fotomateriaal uit onze archieven, aangevuld met dat uit particulier bezit. Een der doelstellingen van de Historische Vereniging is het verleden le vend te houden en aandacht te vragen voor de cultuurhistorie bij nieuwe ontwikkelingen in ons dorp. Wij hebben geen politieke kleur en wensen ons niet met de politiek bezig te houden, maar vragen wel regelmatig aan onze bestuurders aandacht voor het behoud of het herstel van zaken die anders wellicht verloren gaan. Uiteraard is dat alleen mogelijk wanneer wij ons gesteund weten door een brede achterban Iedereen, die zich kan vinden in onze doelstellingen, zou lid moeten zijn van onze vereniging. Voor een kleine vereniging in ons dorp zitten wij thans met ca. 900 leden niet slecht, maar er zijn ruim 2000 voordeuren in Sint-Pancras waarvan slechts ca. 600 voor ons open staan.Toch willen de meeste dorpsbewoners het landelijk karakter van ons dorp behouden, de eigen begraafplaats niet opgeven en onze doorgaande wegen niet laten gebruiken voor oneigenlijk vrachtverkeer. Om niet te spreken van het mogelijk verloren gaan van onze bibliotheek, ons jeugdhuis e.d. Ook die hebben hier een rijke historie waar wij vaak de aandacht op vesti gen. Wij bestaan thans bijna 20 jaar en hebben steeds de drempel erg laag gehouden. De contributie is slechts 5 Euro per jaar (iets meer mag).Van het door ons verzamelde materiaal houden wij regelmatig lezingen (gratis voor 152

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 156