V. PAALZITTEN IN SINT-PANCRAS We spraken met Leo Blom (39) over het paalzitten in Sint-Pancras dat in het midden van de jaren '80 drie keer heeft plaatsgevonden (1983, 84 en 85). Leo heeft zelf alle drie de keren gezeten en hij was ook een keer de organisator. Leo vertelt: het fenomeen paalzitten werd door het Jeugdhuis georgani seerd ter financiering van het begrotingstekort. De gemeentelijke subsidie was zeker in die jaren niet toereikend.Tevens kon het Jeugdhuis extra geld gebruiken voor activiteiten voor de jeugd. Leo zat ook in het bestuur van het Jeugdhuis en er werd altijd knarsend nagedacht hoe aan extra geld te komen. In voorgaande jaren werd voor extra geldinzameling wel makreel langs de deuren verkocht en haring tijdens de wielerronde. Over de ge schiedenis van het Jeugdhuis overigens meer in de volgende Klin. (1983 in de Singel): Fred Goezinne, Paul van Maarschalkerweerd, Nico Madderom,Jeroen Laan, Bert Klaassens,Alco Molenaar, Rob Logger, Leo Blom, Sjoerd Wagenaar, Rob Kooij en "de Bergenaar". In het bootje Vincent Bakkum. De eerste keer paalzitten was in de Singel ter hoogte van de verlengde Stuimellaan. De firma Schot spoot de palen in de grond, vlak langs de oe ver aan de overkant. Op de paal kwam een zitplank en een voetensteun en uiteraard een reclamebord van de sponsor. Voor iedere paal werd een sponsor gezocht onder de Pancrasser midden stand. Dat was voor Leo overigens nog een spannende klus om als zeven tienjarig broekie bij de winkels naar binnen te stappen met de vraag of ze het Jeugdhuis wilden steunen. Maar de belangstelling hiervoor was toch ieder jaar voldoende. Zo sponsorden Cees Stam, Piet Vos, Reijnes Leesmap, Slager Jonker, De Rabobank, Vroegop, Rustwat, enz. Ook het weekblad De Schakel deed mee (nu de Koerier). Voor de eerste 24 uur paalzitten betaalde de sponsor fl. 100, en deze was voor het Jeugdhuis Voor ieder uur daarna betaalde de sponsor fl. 5, voor de paalzitter zelf. Een enkele sponsor verhoogde dit uurtarief nog als aan moediging om na een bepaald aantal uren door te gaan. Een door fa. Schot geleverde keet was het centrale punt, het crisiscentrum voor de paalzitters, zo zegt Leo. En een heus akkerschuitje voer langs de palen met soep en broodjes, drinken en dekens. 146

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 150