Dit cadeautje was niet toevallig (trouwens: hoe meer je met het verleden bezig bent, hoe meer je tot de conclusie komt dat toeval niet bestaat). De aflevering ging over onze buurgemeente Alkmaar, die zoals u weet, vo rig jaar haar 750-jarig bestaan vierde en het zal wel duidelijk zijn, dat het voor ons heel nuttig is, dat we over dit boekje kunnen beschikken. Het boekje begint met een overzicht van de burgemeesters van Alkmaar vanaf Jhr. Mr. Gijsbert Fontein Verschuir (burgemeester van 1815 tot 1838) tot en met mevrouw Drs. Marie van Rossen (burgemeester sinds 2001) en gaat verder met de stamreeks van de huidige burgemeester (geboren in Kampen in 1944, burgemeester van Hellevoetsluis van 1990 tot 2001). Dan volgt een overzicht van gesneuvelde en gewonde militairen in de eer ste helft van de negentiende eeuw, dus de oorlog 1814-1815 (tegen Napo leon) en de Belgische opstand van 1830. In het boek staat ook een groot stuk over de geslachten Hoogtwout, Van Loon, Van Sanen, Koorn en Conijn, tien generaties Alkmaarse kooplieden en industriëlen met veel mooie foto's en tekeningen. Ook een overzicht van wat er in Alkmaar zelf als gedrukte bronnen ver schenen is, ontbreekt niet. Ook wordt er aandacht besteed aan de kwartierstaat van de in Alkmaar geboren schrijfster Nel Schuttevaer-Velthuijs (1903-1996) die een tijdlang zeer bekend was en aan de organist-klokkenist Fredrik Willem Michelet te Alkmaar van 1765 tot 1773). Voor Pancrassers is erg aardig het artikel zij kwamen overal vandaan, dat gewijd is aan de herders van de St. Laurentius parochie te Oudorp (1640- 2003). Dit artikel is van mevrouw A.Stierp-Impink die ook betrokken is bij de oprichting van de Historische Vereniging Oudorp. Het artikel begint met pastoor Henricus van Benschop en eindigt met de pastoors R.W.Geraets en Th.M.Braakman die wij nog wel kennen. Er is ook een artikel over de in Alkmaar geboren bisschop C.J.M.Bottemanne. Ook het verhuisbedrijf Hoed (Hoet) is ons wel bekend, evenals Joan Pieter Geus (1919-2001) die veel over Koedijk geschreven heeft. Voorts wordt er geschreven over lakenproductie en lakenhandel en over schoolmatressen in Alkmaar. De genealogie van Kroon in Noord-Holland en Amerika sluit de artikelenreeks. 143

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 147