We wel wisten dat het zand, dus de meer bewerkbare grond niet zo diep zat. Als je een gaatje spitte was eigenlijk alle grond mooier dan wat bo venop lag! Dit liet ons niet los en met adviezen van een bodemdeskundige hebben we in 1990 besloten op het huisperceel de bovenlaag met de veen- en zandlaag die eronder lag te vermengen, en zo de grond beter bewerk baar te maken, en de vruchtbaarheid te verbeteren. Dit is gebeurd middels 2,5 meter diep te ploegen, zodat de zandlaag die op 1,5 meter diep lag vermengd werd met alles wat daar boven op lag. De fa. van Damme uit de Wieringermeer heeft dit projekt gedaan en het resultaat was verbluffend! Een lichte, goed bewerkbare grond die niet nat is en uitstekend geschikt is voor de teelt van vroege gewassen en bloembollen.Toch zou blijken dat de ontwikkeling voortschrijdt en het niet mogelijk was om alleen hier een stuk brood te verdienen; we konden niet zonder telen verderop. Hoe ging het verder? In 1992 besloot mijn vader het bedrijf aan mij over te doen. Ik heb dat overgenomen en de ontwikkeling zoals ik die al gepro beerd heb te schetsen ging ge woon door. De lelieteelt, ook in Drente ging best goed, maar omdat er weer keuzes gemaakt moesten worden heb ik toch gekozen voor de tulpen. Net- zogoed als dat er mensen wa ren die zich specialiseerden in de teelt van lelies of kool, om dat men er van overtuigd was dat je eigenlijk maar één ding goed kan doen! Nu was het mogelijk om de tulpen in net ten te planten en deze met be hulp van machines te rooien. Niet meer uitploegen, regeltje voor regeltje en met 30 scholieren in het land de bollen oprapen. Boven dien werd het aanbod van scholieren zo gering, dat het telen in netten als een zegen werd ervaren! Ook de verwerking van de bollen, het pellen en exportklaarmaken gaat nu in één lijn. De pelmachine deed zijn intrede en er zijn nu slechts nog een handjevol mensen nodig die napellen en ervoor zorgen dat de bolletjes gepeld en geteld in de bakjes komen! Geen schuur meer met scholieren waar je altijd in de gaten moest houden of en geen soorten door elkaar kwamen of met bollen gegooid werd! 130 Tuinder Jan Smit, bezig met het rooien van de bollen, met de hand

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 134