129 gedroogd, en daar bewaard konden worden. Het waren voor de tuinbouw goede jaren, begin jaren 80 van de vorige eeuw! Toeh kwam de ommekeer. De reden van de ruilverkaveling, produktiever- hogend en kos-tenverlagend werken zette zich door. Door de schaalvergro ting werd gespecialiseerd. Je zag bedrijven groeien die zich specialiseer den in specifiek kool of aardappelen. Het bleek zo langzamerhand dat van alles een beetje een te groot beslag legde op de kostprijs en de produktie gewoon te duur werd. Alles werd duurder behalve de produkten die hier geteeld werden. Hierdoor was efficiency en met zo weinig mogelijk mens kracht maximaal te produceren een must. Wij besloten om ons meer toe te gaan leggen op de bollen, de lelies en de tulpen, en de rest wat te ex- tensiveren. De teelt van tulpen was ons wel bekend, maar de lelieteelt was altijd een beetje zoeken, vooral het rooien in de herfst was altijd een crime. Het vaak redelijke rendement gaf de motivatie ermee door te gaan, maar het was vaak onaangenaam en koud werk. Totdat eind 80 er jaren buur man Piet Strijbis begonnen was met de lelies op contract te laten telen in Drente. Ik ging een keer met hem mee te kijken daar en had na een dag al door dat als je het vol wilde houden die kant op moest. Dus het volgend jaar, dat was in 1989 hebben we voor het eerst lelies geteeld in Drente. We waren samen met Piet daar één van de eersten, het gaf enerzijds een heel stuk rust dat je de gewasverzorging uit handen kon geven, anderszijds was een wekelijks bezoek aan Drente onontkoombaar. De mensen die dat daar moesten verzorgen wisten absoluut niks van het produkt af! We zullen wat keren daar geweest zijn, en ik heb in het Drentse land echt geen kaart meer nodig!! Toch kriebelde het om lelies op eigen land te gaan telen, maar de grondstructuur was zodanig dat met machines rooien er niet in zou zitten. Met de verkaveling in 1974 was er veel van de vruchtbaar heid van vroeger in de sloot jes verdwenen. Best jammer, maar we zagen de mogelijkheid om die grond in elk geval wat bewerkbaar der te maken. Gaasbakken voor het drogen der bollen.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 133