Het eerste jaar hier, 1974, was gelijk een jaar dat niets wilde! Tulpen goed koop, kool niks waard en een super natte herfst waarin het heel moelijk was de oogst op een goede manier van het land te krijgen.Toch bleek nu ook weer dat alle tijden weer tijden hebben, want zo slecht als het ging in 1974, zo goed werd het in '75 en '76 was nog beter! Ontzettend droog in heel Europa! Vader was in het rijke bezit van een regeninstallatie, nou die heeft vele uren gedraaid toen. Kool, uien en pootaardappelen brachten toen prijzen op waarvan men nu, anno 2005, slechts van kan dromen! Ook de tulpenmarkt kroop uit het dal dus het ging ze gewoon goed, die tuinders uit Sint Pancras en omstreken!! Het waren de jaren dat ik op de Middelbare Tuinbouwschool in Hoorn liep. Vader zag in mij zijn opvolger. Het was ook vanzelfsprekend dat ik na mijn schooltijd ook hier werkzaam zou zijn. Tegenwoordig is het gebruikelijk, en ook goed denk ik, als de jongens als ze van school komen een buitenlandstage of zoiets gaan doen, maar mijn vader was daar nooit een voorstander van. Stel je voor dat ie wegblijft!! Eind jaren 70, toen ik van school kwam werd het vanzelfsprekende een feit. Vroeger raakte je mee naar de akker, dit was eigenlijk hetzelfde!! Bol len rooien, ja uitploegen met de agria en opzoeken met scholieren.Alles in gaasbakken, drogen op het land over de trilzeef en dan pellen in de schuur. Eerst op peltafels, daar werden die bollen opgestort, dan gepeld, alles per kistje natuurlijk, uurloon was ondoenlijk want de één kon het 5x zo snel dan de ander. Daarna gesorteerd en afgeleverd. Het veranderde snel toen de koolboxen hun intrede deden. Niet meer de kool stapelen op 'walen' zoals men dat noemde, dan ging het op het land de wagen op, stuk voor stuk, en in het koelhuis de wagen weer af, ook stuk voor stuk. Nu met die boxen werden ze op het land in ijzeren kisten met een pallet eronder gelegd en deze boxen met een inhoud van ca. 1000 kg in de koelcel gereden. Het is begrijpelijk dat de heftruck waar dit mee gebeurde niet alleen gebruikt werd voor de kool, maar al heel snel een onmisbaar hulpmiddel werd. Een sterke knecht en nooit 'loof'! De teelten waren nog altijd heel traditioneel. Dit vanuit de overtuiging dat als het met het ene niet ging dan zou het andere wel beter zijn. Op één paard wedden maakte je kwetsbaar. Zodoende van alles wat; paar hectare uien, paar hec tare kool, aardappe- len idem en een uitstapje naar een stukje knolselderij met daarnaast natuurlijk de tulpen. Ook het telen van lelies werd aantrek kelijk, dus ook daar werd mee begonnen. In de lelies kwamen nieuwe ras sen waarvan de teelt en de opbrengst heel aantrekkelijk leken. In 1981 werd er een stuk schuur aangebouwd, meer ruimte voor het bewaren van de tulpen, maar tevens een droogwand waar de uien in kisten met warmte 128

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 132