Tussen huis en land voeren we zo n twintig minuten. Dat hoorde er zo bij. De eerste verbeteringen voor die kleine akkertjes waren de freesma chientjes, die zo ongeveer in 1947-1948 kwamen. Die kon je gemakkelijk op de boot meenemen., en het scheelde een hoop handwerk. Dat de voor delen vam de mechanisatie hier moeilijk te realiseren waren bleek wel als de familie Balder een vierrijige plantmachine heeft aangeschaft. Voorheen waren we met negen man ruim een maand lang -over de plank- aan het planten. Dat ging met de machine veel efficiënter. Dezelfde oppervlakte kon nu in een paar dagen worden beplant, wanneer al het land bij elkaar had gelegen. Op de platte schuit brachten we dat ding naar het land maar dat lag zo ver verspreid dat we meer tijd kwijt waren met varen dan om met dan ding te planten. De conclusie was dat we weer net zo goed met de hand konden gaan planten. Geen wonder dat veel tuin ders er mee ophielden. Sommigen kregen de kans zich te vestigen in de Wieringermeer. Anderen emigreerden naar Canada of naar Amerika. Van de 1183 tuinbouwbedrijven in 1948 zijn er in 1956 nog maar 646 over.De ruilverkaveling kan niet voor iedereen de redding zijn. De broer van mij vader besloot begin jaren '70 niet verder te gaan, uit het bedrijf te stappen en zich te laten om scholen. Kort daarna is hij overleden. Mijn opa Balder was toen op een leeftijd om te zeggen het is mooi ge weest dus mijn vader heeft heel veel moeten overwegen. Stoppen of doorgaan? Toen bleek dat zijn hart zo met de tuinbouw verweven was heeft hij, samen met mijn moeder Wil Huibers besloten een nieuw bedrijf te stichten in het nieuwe gebied. De keus viel op de zgn. zuid-west. Dat was altijd wat zachter land en uitermate geschikt voor de teelt van vroege aardappelen en tulpen, en vaak een nateelt er achteraan. Voordat het verkaveld werd waren ze al regelmatig in die hoek te vinden en hij wist heel goed waar hij wilde doorgaan. 125 De zg. knubskisten voor de bollen.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 129