p. Verhaal van Wim Balder, specialist in tulpen te Sint-Pancras. Toen in de jaren '60 men in het Geest- merambacht met zijn vele tuinders en veilingen tot de conclusie kwam dat het telen van tuin- bouwprodukten op de manier zoals die plaatsvond op de vele stukjes grond op den duur niet ren dabel zou zijn besloot men tot een totale reorganisatie van het gebied. De produktie moest grootschaliger, meer gemechaniseerd en de produktie per man zou omhoog moeten om het hoofd boven water te kunnen houden. Vergaderingen en bijeenkomsten werden gehouden, de mensen werd ver teld wat de bedoeling was en tevens werd de voorspelling gedaan dat 90% van de toenmalige tuinders niet door zou gaan als de verkaveling een feit zou zijn. Mijn vader, Jan Balder, heeft dat meermalen verteld, razend waren de mensen, dit was onmogelijk! Er is wel gebleken dat de deskundigen het bij het rechte eind hadden. Velen van de tuinders zochten ander werk, en gelukkig waren er mogelijkheden zoals Smiths Chips en Hoogovens om maar een paar voorbeelden te noemen. Slechts een enkeling is gebleven. Het werd duidelijk dat de onzekerheid van het tuindersbestaan graag werd ingewisseld voor een vaste betrekking met een vast loon. Uit Broek op Langedijk waren het een handjevol tuinders die investeer den in een nieuw bedrijf in het nieuwe verkavelde gebied, een enkeling probeerde nog door te gaan in de oude accomodatie. In het dorp maar die vielen al gauw af. Voor Sint Pancras was dat niet anders! Mijn vader, broer en ik hadden samen een bedrijf van 6 bunder, verspreid over achtentwintig percelen. We teelden daar tulpen, aardappelen en als nateelt kool. Ook hadden we een witloftrekkerijtje. 124 Wim Balder. Ziek zoeken

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 128