Intussen heeft de industrie -innovatief- de aandacht alweer verlegd naar de moeilijker gevallen, dus daar waar meer geld is te verdienen, en ziet men thans de opkomst van Tena Lady, de piasgootjes voor onderweg, de Potty- Potty voor de caravans en speciale toiletten voor pleziervaartuigen. Het einde is nog lang niet in zicht. Want een rioolstelsel is erg duur in on derhoud en de rioolwater zuivering kost geld. Het huidige toilet vergt heel veel schoon water, hoewel er al wel een "zuinige knop"op zit. Men zoekt naarstig naar een andere oplossing bv. via het vriesdrogen, waarbij alleen de vaste bestanddelen er uit worden gehaald en het vocht apart wordt verwijderd. Alles heeft echter direct te maken met wat we eten en wat we drinken en hoeveel. Kenners kunnen aan de hand van de kleur of lucht van de uitwerpselen vaststellen wat we gegeten hebben, en niet al leen bij bietjes en spinazie Dat is bv. voor artsen van belang. Vaak raden artsen dan ook aan om altijd eerst de uitwerpse len even te bekijken alvorens ze weg te spoelen om op tijd afwijkingen vast te stellen. Bij de geboorte van baby's die bv. borstvoeding krijgen werd vaak een lijstje met gegevens over de kleur van de ontlasting in de luier mee gegeven. En in het alge meen dacht men aan de kleur iets meer te weten. Een kraamverzorgster kon lyrisch worden bij het zien van een gele kleur; groen zou kunnen wij zen op onverteerd voedsel. Rood kan verband houden met bietjes of rode kool en de volksmond kende het deuntje "spinazie, spinazie, wat poept het kindje groen". De laatste jaren blijken de artsen echter wat andere inzichten te hebben. Heel vroeger was dat anders en waren er poepkijkers die -tegen een ver goeding- aan kleur en geur ziekten en toekomst konden voorspellen. Wel licht stamt de uitdrukking "er zit een luchtje aan" ook uit die tijd. 116

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 120