Toiletpapier. 115 Misschien was het heel lang ge leden ook al gebruikelijk om op sommige plaatsen geld te beta len voor het toilet want we lezen een gedicht van rond 1900:: Onder de brug van tante Mie kun je poepen voor een spie, Als je dan geen cent betaalt, wordt je door de stront gehaald. Er stonden dus toen al sancties op het niet betalen. En thans zie je bij praktisch alle bouwprojecten weer een soort stilletje, het Ecotoilet. Toch kostte de druk op je blaas niet altijd geld en kon je er soms wat mee verdienen. Zo was het in Brabant jarenlang gewoon dat de werknemers in de leerlooierijen hun ochtendwater mee namen naar de fabriek -tegen een kleine vergoeding- wat men nodig had voor het looiproces. Blijft nog een probleem. Zodra je van de last in je darmen bent bevrijd, wil de moderne mens ook de laatste restanten kwijt en gebruikt hij meestal papier van een toiletrol. Vroeger echter werd de of geheel achterwege ge laten, dan wel gebruikte men een bosje gras, wat mos, bladeren, wol, zand of sneeuw, afhankelijk van de situatie. Echter: reeds in de 15-de eeuw werd er in Europa al papier gebruikt. Maar pas in 1850 werd in Amerika het toi letpapier fabrieksmatig aangemaakt en in bundeltjes op de markt gebracht. Men kon het dan kopen bij de krantenjongens. In de laatste oorlog heb ben velen zich op dezelfde wijze beholpen door de kranten te scheuren tot handzame velletjes en ze aan een touwtje in de wc op te hangen. En daar deed je heel zuinig mee. Op het Australische eiland Tasmanie hebben ze een uniek souvenier nl. toiletpapier gemaakt van kangoeroe-poep. Voor 400 velletjes in A-4 formaat is 25 kg. Aan uitwerpselen nodig aldus de fa brikant Creative Paper. De huidige closetrol is pas 100 jaar oud. Je ziet ze in allerlei uitvoeringen in pakken van bv. 12 rollen en op elke rol zit ten dan ongeveer 180 velletjes van ca. 13 bij 10 cm., afhankelijk natuurlijk van het merk en de prijs. De kwaliteit varieert ook sterk van uitstekend tot onbe trouwbaar. Er zijn er ook met afbeeldingen, met reclame of hele teksten er op en dat aanbod is het grootst tegen Sinterklaas-tijd. en de Amsterdamse krul.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 119