113 Intussen werden de tonnen gereinigd in een spoelcentrale voor de volgen de lading. In Amsterdam noemde men de wagens die de tonnen ophaalde de Boldoot'wagen vanwege het parfum. Internationaal was men intussen op zoek naar een beter systeem dat min der mankracht vroeg en dus goedkoper, en met minder risico voor de volksgezondheid. Hierbij waren de resultaten van de methoden bij de oude Romeinen de basis voor het daarna ontwikkelde rioolsysteem, waarbij alle uitwerpselen via een buizenstelsel d.m.v. waterspoeling worden afgevoerd naar en be- zinkbekken (of direct naar het oppervlaktewater) waar de Riool Waterzui- verings Bedrijven er weer helder drinkwater van maken. Het gemak en het stilletje en de po werden vervangen door simpele -meest al porceleinen- toiletpotten. De uitvoering daarvan varieerde per land en streek, waarbij de concurrentie moordend was en het ene patent na het andere werd gepubliceerd. De Engelsen waren zeer vindingrijk en reeds in de jaren 1860/70 waren daar fraaie exemplaren te zien, die soms heel ingenieus waren en duur en die goed werkten, maar er waren er ook die bij storingen catastrofale ge volgen hadden en veel schade veroorzaakten. Bekende ontwerpers waren bv.Alexander Commings die een horlogema ker was in Bond Street en die kreeg het eerste patent op zijn naam voor een toilet met waterspoeling d.m.v. een ventiel.Verder Mr. Hopper, met zijn Hopper Closet en later van J.R.Mann het Syphonic Closet, en in 1884 won ene Jennings een Golden Metal Award op de gezondheidsbeurs met zijn Pedestal Vase. In 1885 kwam het vlakspoeltoilet vanTwyford Dan kun je er natuurlijk op wachten en ja hoor, in Nederland ziet men er ook wel handel in en tenslotte kwam hier de toiletpotten industrie ook op gang, zoals bij Thomas Regout de Sphinx) te Maastricht. Dit is tenslotte een massa-productie geworden. Dat wil niet zeggen dat alle po's en nacht spiegels en steken verdwenen zijn, hoewel ze op rommelmarkten en bij antiquairs al als curiositeiten worden aangeboden. Voor het openbare leven op straat, bij het uitgaansleven bv. in restaurants, in schouwburgen en gewoon op het plein zijn natuurlijk toiletten gewoon onmisbaar, getuige ook heden ten dage de overlast die bewoners ondervin den wanneer ze s'morgens de deur uit gaan en een bevuild portiek zien.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 117