De algemene term van het bedoelde toilet was huisken en de uitvoering kon verschillend zijn: over de stok",":met een bril om op te zitten "om te hurken", met hele deuren, met halve deuren of zonder deuren Handen wassen? Wel waren de Fransen en later de Engelsen,snel met het maken van was tafels waar men de handen dan kon reinigen. Ook dit werd niet direct gezien als een noodzaak maar werd een soort status symbool. Wanneer je dat vaak geheel ontbrak en schade kon berokkenen aan het kunstwerk. Het was kennelijk niet echt bedoeld om te gebruiken. Ook hiervan zijn fraaie exemplaren bewaard gebleven. Tegelijkertijd was men zich in Nederland al wel aan het reinigen en stond er in de meeste slaapvertrekken wel een lampetkan met een kom. Eenvoudig maar praktisch. Taalgebruiken. Frankrijk is een fantastisch land met vriendelijke mensen en een rijke cul tuur. Poep en pies nemen daar ook een duidelijke plaats in en er zijn dan ook legio uitdrukkingen en gezegden die daar over gaan, om nog maar niet te spreken van de moppen. In Nederland doen we wat terughoudend over dit onderwerp en spreekt men over wateren, urineren en plassen of over zijn behoefte doen, en over de ontlasting., Maar wanneer we de Grote Van Dale er op naslaan, dan blijkt dat ook onze taal er wel raad mee weet. We vonden natuurlijk de bekende kreten die vaak worden gebruikt zonder stil te staan bij de oorspronkelijke betekenis., zoals: zeikerd, bange poe- perd, en schijtert, maar ook: poepgoed, poepsjiek, poepiebang, poepfijn, met je stand mee wil de doen dan moest je zoiets in huis hebben maar vooral het laten zien. Het stond dan ook vaak op duidelijk zichtbare plaatsen in de toch al rijke wo ning en was zeer fraai gestileerd. Bovenop prijkte dan een soort kom of kan met wa ter of parfum, hoewel 108 Wastafels uit respectievelijk de zestiende, zeventien- de en achttiende eeuw. Wastafels uit de 16-de, 17-de en 18-de eeuiv.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 112