107 In 1881 werd bij ons het tonnenstelsel ingevoerd, en die tonnen werden dan door de gemeente opgehaald. Dat betekende echter ook het einde van de beerputten Hoe was dat in Frankrijk en Belgie? In Frankrijk en Belgie waren de eerste wc's, dus closetten met waterafvoer, niet bedoeld om op te zitten. Wellicht al met de vooruitziende blik dat het reinigen van zit-wc's veel lastiger was wat gezien de situatie bij sanitaire voorzieningen in het Nederland van nu, nog steeds niet goed is opgelost. De hurk-wc's kwamen snel op en ook thans zijn ze nog erg polulair in Frankrijk. Je hebt ze in allerlei soorten en vaak zelfs heel fraai. Bijzonder is de gehechtheid van de Fran sen aan hun hurk-wc's want we lezen dat in 1840 Het Franse hurktoilet bestaat ook nu nog. Het interieur de trotse di recteur van een Parijse school dat hij er in een paar dagen tijd al in slaagde om de leerlingen de gewoonte bij te brengen om op het toilet te gaan zitten en niet op de bril te gaan staan. Dat was zo nieuw voor de Fransen dat nog in 1856 ene H.Sponi de burgerij aanraadt het "de bezoeker van het toilet onmogelijk te maken op de bril te gaan staan door er een obstakel op aan te brengen". In Belgie was men veel conservatiever en ble ven de oude schijthuisjes lang bestaan. Vaak zelfs ondergebracht in het varkenshok, naast het varkenshok of gebouwd tussen twee var kenshokken. In Belgisch Limburg had men de zg. sjietkist, een houten kist die open en bloot naast de woning stond.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 111