Er zijn er niet portretten op de bodem, met teksten aan de buitenkant en er zijn kunstwerken die zo kostbaar zijn dat het een schande zou zijn om ze voor het eigenlijke doel te gebruiken. De Engelsen en de fransen zijn ware meesters geweest op dat gebied. Verdere ontwikkelingen in Nederland. Men begon ook in Nederland iets te doen aan het verbeteren van de hygië ne, en wellicht in navolging van het leger, dat al langer bij de kampemen ten zg. latrines gebruikte. Dat waren als regel gegraven putten waarvoor op een hoogte van een halve meter een balk lag waar je op kon zitten. Er stond een schop bij en de bedoeling was om na gedane zaken met een laag aarde of zand de boel weer af te dekken. In het Amerikaanse leger zaten vaak mannen en vrouwen gewoon bij elkaar in zo n open ruimte). En de deksels van het zg. schijthuis. Originele Alkmaarse ton. Elk van deze elementen ver wijst naar het kaartspel maar wat dat met het latrinaire ge beuren te maken heeft is niet duidelijk. Vaker zijn dames- en herentoiletten aangege ven door een koning of een dame uit een kaartspel zoals heden nog in het Museum voor Volkskunde in Gent. In of bij het huis had men dan een stille tje, een soort kist met een gat er in waarop een deksel, en in die kist stond dan een ton waar de producten in vielen.Als je klaar was dan deed je het deksel er op en zag je niets meer, maar de stank bleef. Het was een soort traditie om in de deur van het stilletje een soort kijkgat te maken, meestal in de vorm van een hartje. Hoewel in de iconografie en in de volkskunst het hartmotief vaak is on derzocht blijft het een raadsel.Vast staat dat naast het hartmotief ook wel het ruit- klave ren en schoppen motief werd gebruikt. 105

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 109