100 Komt de baas, dan poep je nog". En de afvoer was heel eenvoudig, nl.direct in de sloot die achter het huis liep, of in een gat in de grond. Veel aandacht kreeg dit alles nog niet en gemakzucht won het meestal van de stank en overlast. Op ker missen gingen mannen en vrouwen vaak -als de aandrang daar was- gewoon tussen twee attracties op hun hurken zitten en liepen daarna weer verder. In Parijs was het al niet veel beter en de adel stond gezellig wat te babbelen op de trappen naar het bordes terwijl de aangesproken dame eenvoudig haar rokken wat wijder hield en haar behoefte deed. Omdat het een keurige gelegenheid was stonden er onopvallend enkele garcons die met een soort veger en blik er op toezagen dat de meeste troep snel werd verwijderd zodat de gasten niet uitgleden. Parfum werd dan 16-de eeuw kamergemak met fluwelen kussen ook rijkelijk gebruikt om andere luchtjes te camoufleren. Toch hadden ook de fransen al veel en ver gereisd en moe ten op hun tochten o.a. in Ita lië en Griekenland beslist heb ben gezien hoe men daar het probleem aanpakte. De oude Romeinen wisten het nuttige met het aangename te verenigen en hadden al 4000 voor Christes een soort bad- Romeins groepstoilet huizen waar heel gezellig een aantal "zitplaatsen met een af voergat" bij elkaar stonden en waar de serieuze levensvragen en dagelijkse problemen werden besproken. Op de meeste oude gravures zijn alleen mannen te zien en vaak alleen jonge volwassenen. Dus geen hangjongeren maar zitjongeren. D e techniek en de hygiene was hier van een zeer hoog niveau en had men op ingenieuze wijze de afvoer van de kwalijke stoffen heel vernuftig geregeld. Zelfs stankafsluiters bestonden al.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 104