97 Wellicht door de toenemende drukte op het water, mede door de opkomst van de snellere metor, werd men wat discreter en ontstond er bij de wo ningen een eenvoudige hokje (het secreet) dat aan de achterzijde -en vaak ook nog aan een kant- open was. En wat later kreeg je zelfs een soort dakje boven je hoofd. Wanneer het precies begon is niet bekend, maar vele jaren later werd ook de achterkant dichtgetimmerd en kreeg de voorkant een deur, meestal met een opening in de vorm van een hartje er in. Het "stilletje' was geboren. De meest elementaire menselijke handelingen mochten niet meer worden gezien, hoewel het aspect hygiene helemaal geen aandacht kreeg. Gelukkig zit je in die boot en je kunt zonodig gewoon doorvaren en aan leggen bij een aanlegplaats ergens in Broek of Zuid-Scharwoude dus je mijmert gewoon door. Hoe zat het dan met de boerde rijen in de dorpen? Eeuwenlang is de mest een waar devol bij-product op de boerderij geweest Dankzij de mest kon de boer woeste grond ontginnen en vruchtbaar maken. Veelal huisden de mensen en hun vee onder een dak en in een ruimte. De boer had zo een mooi overzicht over z'n hele levende have. De meest gang bare stalvorm was toen de pot stal, waarbij de bodem ongeveer een halve meter lager lag dan de deelvloer. De stalbodem werd be dekt met stro en de koe stond aan een paal vastgebonden. De mest mengde zich met het stro en aan het einde van de winter werd dat uitgestrooid over het land. Toen de boeren meer koeien kregen hadden ze ook meer aandacht voor de hygiene in de stal en ontwikkelde men een nieuw type stal, de grupstal. Hierin stonden de koeien iets hoger dan de deelvloer en nog steeds vastge bonden. Met hun kop richting deel en hun kont boven de grup. Op stal de mest

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 101