Dan opeens merk je dat de thee van s'morgens reacties oproept en och, daar weet je wel raad mee. Plassen is geen enkel probleem. Maar als later ook de boerenkool van gisteravond om aandacht vraagt dan moet je seri eus aan de bak. De ervaren tuinder ging dan aan de slootkant op z'n hur ken zitten, deed z'n behoefte en na gedane arbeid veegde hij zich af met een plukje gras. Uit oude documenten lees je dat er vroeger al rekening mee was gehouden door broeken te voorzien van een klap, zodat ook niet veel tijd verloren ging. De VBWK Vereniging Behoud Westfries Kostuum heeft dit soort klapbroeken in haar verzameling en rond 1900 werden deze broeken hier nog gedragen. Die hebben ook nog damesbroeken waar geen kruis in zit. Lekker makkelijk als je hoge nood hebt en je houdt toch de billen warm. In latere jaren wanneer er op de akkers ook wel eens schoolkinderen die een dagje gingen "helpen" dan blijkt al snel dat gewoon je behoefte doen toch niet zo gewoon meer is. De jongens accepteren de situatie snel en hebben weinig last van een volle blaas. Maar de meisjes zitten met een probleem. Gêne heet dat. Ze lopen rond totdat ze bijkant knappen en leg gen dan heel discreet hun probleem aan de leiding voor. Sommigen accep teren de feiten en passen zich aan, discreet in een hoekje aan de rand. De tuinder zei dan :"Maar bedenk wel kind: als de koningin moet plassen, dan moet ook haar broekje omlaag.". Maar anderen moeten versneld worden af gevoerd om rampen te voorkomen. Dat was vroeger natuurlijk anders. 96 Secreet aan de sloot Het binnenwerk

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 100