Een speet was een werktuig om te spitten, bijv. een boterspaan. Maar of speelgelden spittersloon was Een blaffer was een register, een lijst waarin werd opgesomd welke belas tingbedragen aan de een of andere heer moesten worden betaald. Of de betaling aan de castelein nog verband hield met de aanvankelijke be tekenis van het woord castelein - (kasteelheer) 9 Aan een heer werden eer der wel bepaalde rechten (bijv. tienden) afgedragen. In 1796 zijn er dus enkele Koedijkers naar Den Haag getrokken om daar mee te beraadslagen of mee te stemmen over een ontwerp van (grond)wet. De reis - en verblijfskosten lijken me niet onaanzienlijk Uit de bedragen, die betaald werden voor inkwartiering blijkt dat af en toe wel eens enkele soldaten in een dorp werden ondergebracht. Ook Cornelis Baltus, de castelein van Oudorp diende rekeningen in voor "het logeeren van een dragonder" en een drietal soldaten over de jaren 1795 en 1796. Een enkele maal werden voor 1799 ook bij burgers soldaten ingekwartierd Van Koedijk zijn enkele gevallen bekend en ook in Bergen (kustplaats) ge beurde dit Reacties op Engelse speldeprikken. Op zee was Frankrijks aartsvijand, Engeland, heer en meester. 11 oktober 1797 vond voor de Hollandse kust een zeeslag plaats. Eén van de schepen der Bataafse vloot, de "ALKMAAR" werd geheel in flenters geschoten en daarbij vielen veel doden en gewonden. Vanuit Alkmaar werden brieven naar de omringende dorpen gestuurd met het verzoek een collecte te houden voor de weduwen, wezen en andere slachtoffers. In Alkmaar bracht dit 1077,-, in Koedijk 39,- en in Broek 24,- op. Het totaal van de regio was 1554,- Een jaar later pikten de Engelsen voor de kust van Egmond enkele vissers schepen in. Zodra aan land werd gemerkt wat er gaande was, voer een aantal militairen uit om de vissers bij te staan. Het gelukte hun om enkele vissersscheepjes te bevrijden, andere werden meegevoerd naar Engeland 95

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 99