Deze brief werd geschreven na afloop van de Engels - Russische invasie. Uit de zin: In een andere brief aan het Departementaal Bestuur verschaft De Smet ons enige gegevens over de financiële toestand van de kerk. Hij schreef daarin ongeveer het volgende St. Pancras 15 nov. 1800 In uw missive dato 30 okt 1800 nr 1 vraagt u uit wat voor goederen de le raar wordt betaald. En wat de voorzanger kost De gereformeerde kerk heeft 3 rentebrieven ten laste van het Gemene Land waarvoor jaarlijks ƒ61.- wordt uitbetaald door de burger Ruysch van het Cornntoir te Alkmaar. Efiervan ontvangt de predikant f 50,-. De rest van zijn traktement wordt door het Gemene land betaald De overgebleven ƒ11,- van de rentebrieven wordt aan de koster en voor zanger betaald voor zijn werk tijdens de kerkdiensten. We keren hier niets uit voor pensioenen van predikanten en hun weduwen. Kindergeld wordt betaald door 't Gemene land,, thans voor twee kinderen 60,- Van Koedijk werden enkele gemeentelijke jaarrekeningen uit die tijd be waard. Daaruit blijkt dat de gemeente toen 3 huizen bezat: 1 - het raadhuis met de school en schoolhuis 2 - het bullopershuis 3 - het vroetvrouwshuys "dat gemeld huis weer in een bewoonbare staat zou worden gebracht zou afgeleid kunnen worden dat de pastorie van St. Pancras net als die van Koedijk te lijden heeft gehad van het oorlogsgeweld Tegenwoordig zou men Ruysch een belastinginspecteur en ontvanger noemen - hij betaalde ook de rente van de Staatsleningen uit) (dit streek schoolmeester /secretaris/koster/voorzanger Peter de Smet dus op.) 93

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 97