Enkele maanden later - tijdens de oorlog - werd de kerk gebruikt als paar denstal en raakte het gebouw nog verder in verval Toen na de oorlog het Departementaal Bestuur bij de diverse gemeenten in het gewest navraag deed naar eventueel opgelopen oorlogsschade aan de openbare gebouwen, antwoordde men uit Koedijk enigszins bitter: In 1800 deed de Municipaliiteit van St. Pancras een poging om de onder houdskosten van de pastorie in de schoenen van het Departementaal Be stuur van Texel te schuiven. Nadat hij had verteld dat er in St. Pancras geen tuchthuizen waren en dat daarvoor dus ook geen onderhoud noodzakelijk was, vervolgde schoolmeester en secretaris van de Municipaliteit met: 92 geen schade, ten zij hiervoor hel door de oorlog geruïneerde pasto riehuis en kerkgebouw in aanmerking komt. Aangaande de eerste twee vragen wegens soodanige tugthuijse geven wij u te kennen datter sulke niet sijn in onse plaats. Maar aangaande publiecqe gebouwen kunnen wij u lieden melden a/s dat het woonhuijs van den gereformeerden leeraar bij onssoa het schijnt, nog sal onderhouden worden van 's Landts wegen, door redenen dal wij op den 7 Februarij eenen missive hebben ontvangen van den burger Geldorp woonende te Hoorn om aan hem op te geven eenen accuraaten opgaaff wegens reparatie met de oncosten daarbij over gemelde predikantswooning. Hetwelk wij hebben gedaan en soo hel ons voorquam dat gemeld huijs van "s landts wegen weder in eenen bewoonbare staat soude gebragt worden. Dog van en wegen den kerk van het gereformeerd genoodschap wierdt niet gemeld, soo datte wij niet wete tot wiens laste hij staat, daar deselve wel eer ook van 't gemeene Landt is onderhouden geworden, dus versoeken wij II vriendelijk daarover van U te mogen weten hoe die saak gelegen is, of hij staat ten laste van het gereformeerd genootschap off ten laste als voorens van 't gemeene Landt. Wensende IJ Lieden verders alle hij! en Broederschap, de Municipalitijt van Pancras, Actum den 2 F Maart 1800, en ter ordonnantie van deselve, het 6" jaar der Bataafse Vrij heit. Pt eter de Smet, secretaris.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 96