Konden beide kerken van Oudorp met een tevreden gezicht instemmen met de nieuwe regeling, dit lag ook wel eens iets anders. De kerk vari Koedijk was in een minder goede staat van onderhoud. Reeds in 1712 was het gebouw bouwvallig. Zelfs zo erg dat de kerkvoog den probeerden door het organiseren van een groot opgezette loterij een flink bedrag bij elkaar te krijgen. Vermoedelijk met enig resultaat, want in 1715 werd begonnen met wat herstelwerkzaamheden. In 1799 stuurden de Koedijker kerkmeesteren een Request naar het De partementaal Bestuur van Texel waarin werd gevraagd of dit bestuur enkele noodzakelijke reparaties voor zijn rekening wilde nemen. Zelf had de kerk van Koedijk daarvoor geen geld, want de kerk had zo goed als geen inkom sten. Alleen de grafrechten en de verhuur van het 'doodkleed' brachten iets op. Van dit geld werd de koster betaald en dan had men nog slechts 45, - over voor andere zaken. De in de Langestraat van Alkmaar gevestigde Heren bezonnen zich eens goed op dit subsidieverzoek en naar aanleiding daarvan kregen de Koedij kers te horen Vroeger was jullie kerk het eigendom van de oude regering. Maar gelukkig zijn we nu die uitzuigers kwijt Nu genieten we de zegeningen van de Bataafse vrijheid en daardoor was het mogelijk dat aan jullie zowel de kerk als de pastorie gracieuslijk werd ge schonken Gracieuslijk want de nieuwe regering wilde geen onderscheid maken tussen de godsdiensten. Van een staatsgodsdienst wil de nieuwe regering beslist niets meer weten Daarom gebeurde het op andere plaatsen dat de Katholieken of anderen, bijvoorbeeld Doopsgezinden, een evenredig deel van de kerk kregen toegewezen Dit betekende dat wanneer de Hervormde kerk de vrije beschikking over het kerkgebouw wilde hebben, de andere rechthebbende uitgekocht moes ten worden. Omdat er in Koedijk geen andere gegadigden waren, kreeg men bij jullie kerk en pastorie zonder meer toegewezen. Maar tegenover dit gulle gebaar staat natuurlijk dat jullie nu zelf de kerkelijke gebouwen moe ten onderhouden Het is nu jullie eigendom en daar moeten jullie zelf voor zorgen. 91

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 95