Elke gegadigde heeft dus recht op 1/233 deel van de 300,- (de getaxeerde waarde van de kerkelijke eigendommen) en dat was ca 1 gulden 6 stui vers. De Gereformeerden krijgen kerk en pastorie met toebehoren om niet en moeten de Rooms Katholieke kerk schadeloos stellen en dit wordt dan 137 x 1 6 - ca. 177.-.-. Dit diende in 6 jaarlijkse termijnen te gebeuren, te beginnen in 1799 Op 18 december 1798 vergaderden de schepenen Klaas Purmer en Pieter Blom en secretaris Jan Schellinkhout met de burgers Jacob Aldertsz. Pater en jan Sleeper voor de Katholieke kerk en de burgers Egbert Willem Brink en Cornelis Schoorl voor de Gereformeerde kerk over het bovenstaande voorstel. Er werd besloten om met het voorstel van de Municipaliteit ac- coord te gaan en namens de Rooms katholieke kerk werd beloofd dat zij ook in de toekomst geen aanspraak zouden maken op deze kerk. Bij de reformatie waren niet alleen kerkelijke gebouwen, maar ook andere bezittingen van de R K kerk overgegaan naar de Staatskerk Ook dat pro beerde men enigszins recht te zetten. In een brief, afkomstig van de Hervormde kerk te Oudorp werd vermeld dat deze kerk geen landerijen en fondsen bezat, die bij de reformatie waren ver kregen. Wel bezat de kerk landerijen, die op een later tijdstip waren verkregen door aankoop of erfenis. Door een slordig beheer der administratie waren er geen schriftelijke bewijzen meer van aankoop of erfenis en kon niet het juiste tijdstip worden getoond, waarop de kerk in het bezit van die goederen was gekomen De Oudorper Municipaliteit voegde hieraan toe: 90 dat de bewijzen zoek zijn, is wel aannemelijk. Lang waren deze goe deren in administratie bij het voormalige burgerlijke bestuur. Zelf bezitten we ook enige landerijen en hiervan zijn de schriftelijke be wijzen eveneens zoek. Maar volgens de meerderheid van onze Muni cipaliteit zijn de kerkelanden in de Heerhugowaard eigendom van het burgerlijk bestuur.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 94