Daarom werd aan iedere kerk gevraagd twee betrouwbare lieden aan te wijzen Ieder tweetal moest kerk en pastorie naar waarde schatten Dit werden de burgers Jacob A. Pater en Jan Sleeper vanwege de R K kerk en Egbert W. Brink en Gerrit Schagen voor de Gereformeerde kerk De Katholieke schatters kwamen tot de slotsom dat de kerk met kerkhof pastorie met tuin rond 500,- moest kosten De Gereformeerden kwamen tot een belangrijk lager bedrag, namelijk 150,- Het verschil kan worden verklaard door te zeggen dat de Katholieken bijna in de positie van eigenaar/ verkoper waren en de Gereformeerden moesten betalen. De Municipaliteit stelde zich op het standpunt dat een gemiddelde prijs van 300,- aangehouden moest worden met de bepalingen a - de kerktoren en de kerkklok waren niet bij de taxatie inbegrepen, want de Staatsregeling bepaalde dat deze plaatselijk eigendom be hoorden te blijven.(kerktorens werden gebruikt voor uitkijkposten en de kerkklok was van algemeen belang.) b - de preekstoel en kerkbanken en stoelen waren eigendom van de ge reformeerden c - de nieuwe eigenaar moest toestaan dat in de kerk de grondvergade ringen zouden worden gehouden. een grondvergadering was een bijeen komst van alle stemgerechtigden uit een district en vaak werd er tijdens de vergadering gestemd. De Municipaliteit kwam tot het volgende standpunt: Omdat het R K. genootschap verreweg het grootste is in ons dorp zou de ze het kerkgebouw met de pastorie kunnen naasten Maar de Katholieke gemeenschap heeft een zeer schone kerk voor het hou den van haar godsdienstoefeningen en een pastorie als woonruimte voor haar leraar Daarom stelt de Municipaliteit voor de betrokken kerk toe te kennen aan de Gereformeerden Dezen moeten dan wel aan de Katholieken een vergoeding betalen. Vervolgens werd geredeneerd er zijn 137 en 96 233 gegadigden 89

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 93