gelijk gesteld met de leden der gereformeerde kerk. Na 1795 kwamen ook hun leden in aanmerking voor de openbare ambten En wat de armen betreft: Genoten eerder alleen de leden van de Staatskerk ondersteuning in de nieuwe tijd werden Katholieken, Menisten, Luthersen, Joden en anderen op gelijke wijze bedeeld als de Gereformeerden (In de praktijk leverde dit de moeilijkheid op dat de aanwezige kas niet in staat was om zoveel personen te onderhouden en om de 'eigen' armen niet te benadelen, deed men aanvankelijk of men geen kennis had van de armoede der andere 'schaapjes') Mochten eerder de predikanten van de Staatskerk in ambtskledij over straat gaan en was dit verboden aan priesters en pastoors, nu mocht niemand het meer. Evenmin mocht de kerkklok worden geluid bij het begin van een kerkdienst. Aan deze laatste bepalingen werd niet erg de hand gehouden De scheiding van Kerk en Staat bracht ook mee dat de Staat zijn handen aftrok van de bekostiging der Gereformeerde (Ned. Herv. kerk). De kerkgebouwen en pastorieën werden weggegeven Het was beslist niet zo dat een bestaande Hervormde gemeente als eerste in aanmerking kwam het kerkgebouw te erven. Het gebouw was van de ge meenschap, ieder genootschap had daarom dezelfde rechten. In St. Pancras leverde dit niet veel moeilijkheden op Praktisch iedere inwo ner van het dorp behoorde tot de Gereformeerde kerk, er was geen ander kerkelijk genootschap dat het gebouw claimde. Indien er wel een ander ge nootschap was geweest, dan zou de toenmalige plaatselijke Hervormde gemeente vermoedelijk eveneens bezitter van de kerk zijn geworden, maar had men de andere gegadigde moeten uitkopen Dat gebeurde in Oudorp. De Municipaliteit van Oudorp loste de kwestie omzichtig op en legde haar handelwijze uiterst secuur vast. De Municipaliteit van Oudorp notuleerde dat men zich bezig had gehouden met de Gereformeerde kerk van Oudorp. (Bij de Reformatie werd niet gesproken van Hervormde kerk, maar de kerk van de Reformatie werd Gereformeerde kerk genoemd. Om streeks 1800 begon men de naam gereformeerde kerk los te laten en veranderde dit in het meer Nederlands klinkende Hervormde kerk). 87

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 91