geweten dat die meid hier in betrekking zou komen was de bevordering van uw man niet doorgegaan Een andere gebeurtenis uit die tijd, ook enigszins strijdig met de nieuwe zienswijze In juli 1795 kregen Jan Muntjewerf, een lid van de Municipaliteit van Noord Scharwoude en Maarten Hofdijk en Jan Bleeker, eveneens bestuurders van in het Geestmerambacht gelegen dorpen, van de Provisionele Representan ten van Holland de opdracht een nieuwe regering te vormen voor het Geestmerambacht. (Voor de gemeenteraden moesten de buigers stemmen, bij de hogere bestuursvormen ging men minder democratisch te werk.) Het drietal ging aan het werk en ontdekte al spoedig dat Alkmaar zich eveneens met het Geestmerambacht wilde bemoeien Op eigen initiatief hadden de burgemeesters van Alkmaar een Heemraad van de Westfriese Dijk, die Alkmaar moest vertegenwoordigen, benoemd De commissie Muntjewerf vond dat dit te ver ging Aan Alkmaar werd een brief geschre ven, waarin stond dat deze Alkmaarse benoeming nergens op leek, want Ze voegden er aan toe dat Alkmaar nog te veel in het verleden leefde De Alkmaarse bestuurders hadden nog een wet in hun hoofden, die reeds een veel te lang leven had gehad, namelijk dat de steden de baas moesten spelen over het hun omringende platteland Maar dit strookte niet met de vrijheid en gelijkheid en was daarom afgeschaft In het Geestmerambacht was men niet van plan om in de toekomst de door Alkmaar benoemde Heemraad stem te geven in hun vergaderingen Het verwijt aan de Alkmaarders, dat ze niet met hun tijd meegingen, zal de Municipaliteit van Alkmaar slecht hebben gesmaakt. Ze deden toch hun uiterste best om alles, dat aan het oude bestuur herinner de, uit te wissen Ze hadden iedere ambtenaar op een goudschaaltje gewo gen en uiterst nauwkeurig bekeken of de man of vrouw ooit met de verder felijke Oranje-neigingen was besmet geweest En vervolgens was er grote 85 Alkmaar heeft geen grond in het Geestmerambacht en de Westfriese dijk behoort tot dit ambacht, dus heeft Alkmaar geen gronden om een Heemraad in dit gebied aan Ie si ellen.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 89