geven op deze man, moest hij worden geprezen Hij kocht vlees ten behoe ve van de Alkmaarse burgers en dat voor een redelijke prijs Deze koopman deed tenminste zijn best VOOr de burgerij (ook toen: het is maar van welke kant je het bekijkt de broederschap betreft alleen de naaste omgeving) De Provinciale Representanten van Holland (zo werd het provinciaal bestuur in het begin van de Franse tijd genoemd, later werd dit Departementaal Bestuur van Texel besloten tot een eenmalige belastingverhoging Er waren in 1795 veel on voorziene kosten en de uitgaven gingen de inkomsten ver te boven. De oor zaak was gelegen in het feit dat in Holland bijna het gehele Franse leger was ingekwartierd en dit gewest dus voor de kosten opdraaide. In onze omgeving werd luid geroepen dat deze provinciale belastingverho ging in regelrechte strijd was met het Vrijheid - Gelijkheid en Broeder schap. Indertijd was het goed afgesproken, want toen was besloten dat de extra uitgaven van een provincie, die in het belang van het gehele land waren, ook door het gehele land moesten worden betaald De mensen hier hadden er best begrip voor dat de verdediging van het land veel geld kostte, maar ze konden niet inzien dat deze kosten door één gewest moesten wor den opgebracht Er zijn meer voorbeelden dat men het met de "vrijheid - gelijkheid - broe derschap" niet altijd even nauw nam. De krant uit die tijd had hier ook oog voor. Daarin werd het volgende ver haal verteld ""De vrouw van de Agent van Oorlog (minister van defensie) had een dienstbo de. Omdat de gedienstige iets zei of deed, waarover haar meesteres erg boos was, werd ze op staande voet ontslagen. Na enig zoeken vond het meisje een nieuwe werkkring bij een officiers vrouw. Haar echtgenoot was onlangs bevorderd en dat had hem geen windeieren gelegd, (Misschien had deze financiële verbetering er ook voor gezorgd dat zijn vrouw zich een dienstbode kon veroorloven). Wegens zijn positieverbetering gaf de officier een feestje. Tot de geno digden behoorden ook de Agent van Oorlog met zijn vrouw. Toen de vrouw van de Minister merkte dat de door haar verfoeide dienstbode nu in betrekking was bij de nieuwbakken hoofdofficier ont lokte dit aan haar de volgende opmerking: "Als we van tevoren hadden 84

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 88