De aanvoer van groente uit de dorpen was door de oorlog en de strenge vorst tot stilstand gekomen Toen de dooi inviel, waren de tuinders bang dat wegens de inmiddels ontstane oorlogstoestand hun schuitje wel eens gevor derd kon worden. In Amsterdam was het gebrek aan groente nog groter dan in Alkmaar Van daar dat de Municipaliteit van Amsterdam aan die van Alkmaar verzocht een goed woordje te doen voor hun stad en de groentekwekers te berich ten dat ze beslist niet bang behoefden te ziin dat de Fransen of anderen hun bootjes zouden vorderen of dat ze op een andere manier schade zouden lijden, maar dat hun werd verzocht hun groenteleverantie aan Amsterdam te hervatten, want er was dringend gebrek. De groenteteelt was hier nog van ondergeschikt belang. Het Geest- merambacht bestond hoofdzakelijk uit weiland en veeteelt was het hoofdmiddel van bestaan Op enkele daarvoor geschikte gronden teelde men ""slaa, wortelen, peenen, witte en roode kool kroten, uyen en pynstenakelen"") (pastinaken). In 1799 gaf Alkmaar aan de dorpen uit de omgeving enkele voorrechten betreffende de groenteaanvoer: hun inwoners mochten ongehinderd, zonder tol- of andere belemmeringen, hun producten in Alkmaar te koop aanbieden op voorwaarde dat dit met "ongedekte vaartuigjes" geschiedde. Vermoede lijk was dit laatste om te voorkomen dat er ongewenste personen of wapens de stad zouden worden binnengesmokkeld Aan vlees was eveneens gebrek. Alkmaar stuurde iemand de boer op om vlees voor de stad te kopen. Het lijkt of deze veekoopman niet al te zorgvuldig te werk ging en handelde onder het motto: een koe is een koe Aangezet door enkele veehouders uit hun gemeente schreef het dorpsbe stuur van Winkel aan de Alkmaarse collega's dat de veekoopman verkeerd had gehandeld. Hij had enkele boeren gedwongen om koeien, bestemd voor de melkveehouderij, mee te geven als slachtvee. Indien hij nu de juiste waarde van deze koeien had betaald, dan was het nog daar aan toe geweest, maar hij had er veel te weinig voor gegeven. De marktprijs van melkkoeien lag belangrijk hoger dan die van slachtkoeien 82

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 86