Het ontbrak de Franse soldaten aan veel Het liedje, dat straatjongens zon gen: "Ratteplan, - daar komen ze an - ze hebben geen kousen en schoenen an" bevatte veel waarheid Het stadsbestuur wilde iets doen aan de armoedige toestand van de solda ten en vroeg elke burger om voor de Franse bevrijders enkele hemden af te staan. Gerekend werd op twee tot drie hemden per inwoner. De oogst be droeg 857 hemden. t Viel wat tegen Sommige mensen, zoals alleen wonende vrouwen en anderen, voor wie de inkwartiering onoverkomelijk grote moeilijkheden betekenden, werden er van vrijgesteld In ruil daarvoor moesten zij een financiële vergoeding ge ven, waarmee gezinnen, die door de inkwartiering een erg zware last kregen te dragen, werden gesteund Ca 2700,- kon onder de zwakkeren worden verdeeld Het stadsbestuur moest ook bijdragen in de huisvestingskosten van het gar nizoen Over de periode vanaf eind januari tot eind april kostte het Alkmaar aan brood, vlees, hooi, onderdak en brandstof ruim 30.000,- En de Fransen bleven - Niet steeds dezelfden Het was een komen en gaan Wel kwamen er steeds armoediger legers en werd telkens opnieuw van het rijke Holland gevraagd de militairen van het nodige te voorzien. Het gebeurde dat de militairen, zodra ze hier aankwamen, begonnen met eisen te stellen. Meer dan eens weigerden ze om te worden ondergebracht in een noodkazerne. Dan drukte de inkwartieringslast weer sterker op de burgerij Aanvankelijk werden in de dorpen rond Alkmaar niet veel soldaten gele gerd, toch merkte men in plaatsen als St. Pancras de aanwezigheid van de Fransen zoals: Er kwam een bericht uit Alkmaar dat luidde: In opdracht van ons stadsbe stuur heeft Jacob Holder in de dorpen rond Alkmaar stro gekocht voor onze burgers. Beste nabuurgemeente, als hij dit bij boeren in jullie gemeente kocht, doe dan niet vervelend en zeg niet dat jullie het stro zelf moeten ge bruiken, maar laat toe dat hij en zijn helpers dit naar Alkmaar brengen, want we hebben dit hier bitter nodig, stro is binnen onze poorten erg schaars. (Vermoedelijk omdat veel bedden met stro werden gevuld en ook de paar den van het Franse leger eisten hun deel). 81

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 85