In juni d.a.v. werden nog enkele raadsleden benoemd Met klokgelui, want dat hoorde zo. Opnieuw een stelletje oudgedienden, aangevuld door enkele Rooms-katholieke personen, want die hadden ook toegang gekregen tot de raad szet els. Enkele maanden later kregen enkele felle Patriotten in Noord Scharwoude door dat ze bij de neus waren genomen. Ze schreven een brief naar de Volksrepresentanten, waarin ze zich beklaagden over Uit de beschikbare gegevens zou kunnen worden opgemaakt dat het in St. Pancras even rustig ging als in Noord Scharwoude en dat ook hier de oude regeerders de 'opstand' in een rustig vaarwater leidden. Op het raadhuis werd een brief ontvangen van het Vereenigd Comittée van Omwenteling te Amsterdam en Alkmaar, die zoals iedere briefin die tijd begon met: VRIJHEID - GELIJKHEID - BROEDERSCHAP waarin de burgers werden opgewekt om te zorgen voor een "Regeering welke het vertrouwen des Volks bezit. Vermoedelijk heeft de dorpsonderwijzer, wiens naam Pieter de Smet prak tisch in ieder uit Pancras afkomstig stuk van die tijd voorkomt, de zaak on der toezicht van enkele oude Regenten georganiseerd In de Witte Kerk vond een stemming plaats, werd de klok geluid en klonk een luid "housee". Ook werd er in de nabijheid van het raadhuis een vrijheidsboom opgericht en voor het overige veranderde er niet zoveel. Voor 1795 bestond de dorpsregering uit een schout en vijf schepenen. Vlak voor Pinksteren kozen de schepenen een nieuw vijftal en traden ze zelf af. (het lijkt wel of de schout gedurende enige tijd ook jaarlijks aftrad). De oude en de nieuwe schepenen vormden samen de vroedschap. Een jaar later wisselden de schepenen elkaar weer af. de slegte handelswijs en aristocratie van den schout in 't verkiezen van een nieuwe regeeringdat deselve bestond uyt Oranjeluyden en een heerssuchtig familiecabaal, die alles Mille keurig bestierden en de rooms-katholiken ie kort bedeelden.... 78

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 82