Hoewel het vroor dat het kraakte, werd de grond onder de voeten van de Stadhouder te heet naar zijn zin en vluchtte Willem V met zijn gezin naar Engeland. Omstreeks 20 januari waren de Franse voorposten in Alkmaar en omgeving Tijd voor de Patriotten zich te laten gelden. ANDERE REGEERDERS. Zodra werd vernomen dat de Fransen in aantocht waren, ontstond er on rust. In Alkmaar werd een comité - revolutionair opgericht Op 19 januari was 's avonds om zes uur de Alkmaarse vroedschap in ver gadering bijeen op het stadhuis aan de Langestraat. Twee leden van het comité revolutionair, Klaver en Vladderacken, zagen kans het stadhuis bin nen te dringen en ook wisten ze de sleutel van de wapenkamer in handen te krijgen Zo waren ze in staat een aantal buiten wachtende helpers van wapenen te voorzien. Daarna vertelden ze aan de leden van de Vroedschap dat de stadhouder met zijn gezin naar Engeland was gevlucht De Oranjegezinde burgemeester Brinckhorst stelde daarop voor aan de Fransen te berichten dat Alkmaar zich aan hen wilde overgeven. Dit hadden Amsterdam, Haarlem en nog enkele Hollandse steden reeds eerder gedaan Van het stadhuis werd later meegedeeld dat iedereen op 22 januari welkom was in de Grote kerk en dat daar dan een nieuwe stadsregering, bestaande uit 19 leden, zou worden gekozen. Dit als een eerste vrucht van de komst der Fransen: Het volk kiest zijn eigen regering en iedereen krijgt het kiesrecht. Want we zijn allemaal gelijk Er is kiesrecht voor iedereen Met een kleine uitzondering: iemand dit bedeeld werd, mocht niet mee stemmen... Alles moet nu eenmaal worden geleerd. In Zuid Scharwoude vormde zich een burgercomité het woord burger kwam in zwang, er waren geen rangen en standen meer, geen graaf of hertog, iedereen was gelijk, was burger) dat zich ten doel stelde een aantal nieuwe dorpsregeerders op het 74

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 78