hun geboorteland hadden moeten verlaten en gevlucht waren naar Frank rijk. Nu gingen de Fransen recht verschaffen aan deze vluchtelingen, die eerder onderdrukt waren geworden door een slechte Hollandse regering. Ds. Schardam had een drankprobleem en de Pancrasser kerkeraad, gesteund door de Magistraat (gemeenteraad), was bezig hem als predikant te schor sen. Toen ze kennis kregen van de inhoud van deze preek, zagen ze daarin het middel om voor ds. Schardam een schorsing te bewerkstelligen Ze vertelden aan de Heren Staten van Holland hetgeen de dominee van de preekstoel verkondigde. De Heren Staten bedachten zich niet lang en Schardam werd geschorst als predikant van St Pancras Uit het bovenstaande kan worden afgeleid dat de tegenstellingen tussen de heersende regering en andersdenkenden ons dorp niet onberoerd heeft ge laten. (zie ook Klin 9 blz. 12 - 24). De Fransen komen Hierboven staat dat Frankrijk ons land in 1793 de oorlog verklaarde De aanval werd niet direct doorgezet De Fransen hadden andere dingen aan hun hoofd Dit gaf Stadhouder Willem V de gelegenheid een voorstel te doen een vrijwilligersleger in het leven te roepen. De heren Regenten namen het voorstel graag over. Jongelui werden opgeroepen zich aan te melden voor het korps Landzaten. Dit korps was alleen bedoeld voor dienst in eigen land Ieder, die zich aan meldde kreeg een premie van 20,-. (een arbeider, die toen 5,- per week verdiende, was een prima kostwinner voor zijn gezin). En zodra de man als militair gekleed ging, begon hij te verdienen: 3 gulden en 10 stuivers per week. Aannemende dat hij gratis voeding en kleding had, was dit lang geen slecht loon. Weduwen en wezen van gesneuvelde of overleden soldaten konden aanspraak maken op een daarvoor bestemd fonds. Wie denkt, dat het storm liep, vergist zich Eind 1794 zetten de Fransen hun aanval door Net na Nieuwjaarsdag 1795 stonden hun legers voor Utrecht en waren ze gereed om Holland binnen te rukken. 73

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 77