Vermoedelijk hadden de AJkmaarse predikanten bevoorrechte posities en werd daaraan in het nieuwe concept getornd Toen het nieuwe reglement werd besproken hadden alleen de Alkmaar- ders enkele grote bezwaren Het ging om twee onderdelen: 1De gewijzigde zitplaatsen regeling, zowel in de vergadering - als tij dens de maaltijd van de classis, (vermoedelijk hadden de Alkmaarders steeds de plaatsen aan het hoofd van de tafel en werd voorgesteld dit, vanwege het gelijkheidsbegin sel te wijzigen) 2. Dat de afgevaardigden uit de classis naar een hogere vergadering voortaan tenminste driejaar lid van de classis moesten zijn. (vaakwerden De kerk van Egmond moest een nieuwe predikant beroepen. De kerke- raad maakte een voordracht van drie predikanten, waaruit de gemeente leden eentje zouden kiezen. Maar de gemeenteleden mochten pas stem men, wanneer de Ambachtsheer de voordracht had goedgekeurd. Deze elders wonende mijnheer, die zoals de meeste Ambachtsheren met hun heerlijkheid, geen enkele band had met Egmond dan die, dat hij en kele belastingopbrengsten uit die plaats in zijn zak mocht steken, wilde de voordracht alleen goedkeuren onder de voorwaarde, dat deze zou worden aangevuld met een vierde, door hem te noemen kandidaat. Vermoedelijk liet hij tussen de regels door merken dat de drie kerkeraads kandidaten voor 'spek en bonen' mochten meedoen, maar dat de zijne moest worden gekozen. Want unaniem stemden de Egmonders op de vierde kandidaat. Enkele classisleden, onder wie ds. Schardam, spraken hier luidkeels schande van. Dat de Ambachtsheer een kerkelijke voordracht moest goedkeuren was een recht van de man (waarvan ze graag hadden gezien dat hij dit nooit had gekregen), maar hij had niet het recht om de voor dracht aan te vullen. Dit was totaal in strijd met vrijheid en gelijkheid. Zij vonden dat de classis hier moest optreden. De meerderheid der classis was het niet met hen eens alleen Alkmaarse predikanten naar de hogere vergaderingen (synodes) afgevaardigd, ook wanneer dezen nog maar kort in Almaar woonden en geen enkele notie hadden van de pro blemen van het platteland). 71

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 75