De Prinsessen, die enkele dagen later, eveneens op weg naar Den Helder, net buiten Alkmaar hun paarden lieten verwisselen, kregen eenzelfde eer betoon In dezelfde tijd ontvingen de (Oranjegezinde) leden van het Alkmaarse stadsbestuur anonieme brieven, waarin ze werden aangemaand zich niet langer tegen de Fransen en het volk te verzetten, want de zegeningen van de Franse revolutie moesten ook over ons goede vaderland worden uitgestort. In 1793 werden als leden van de Pancrasser Magistraat (=dorpsbestuur) genoemd: Jan Klaasz. Smit, schout, Dirk Jansz., Pieter Klaasz. Smit en Cornelis Booy. (Pieter Smit was getrouwd met Maartje Booy) Eén van de grieven van de patriotten was de familieregering. Zo te zien kwam dit euvel in St. Pancras ook voor. De predikant van St. Pancras. Onder de predikanten werd verschillend gedacht over de politiek. Er waren zowel verklaarde aanhangers van Oranje als vurige voorstanders van de Patriotten. De burgerlijke overheid had grote macht in de Staatskerk. Vandaar dat in de steden, waar de Regenten niets moesten hebben van het gedachtengoed der Patriotten, getracht werd om predikanten, die besmet waren door de Patriotten, te weren In Alkmaar was dit laatste het geval. In 1778 kreeg de Gereformeerde, zoals toen de Hervormde kerk nog werd genoemd, in ds. Petrus Joannes Schardam een nieuwe voorganger Er zijn meerdere aanwijzingen, waaruit blijkt dat hij meer waardering had voor de idealen van de Patriotten dan voor hetgeen de toen heersende klas se deed Bijvoorbeeld: Als predikant van St. Pancras was Schardam lid van de classis.een re gionale kerkelijke vergadering). Het vergaderreglement was verouderd en aan vervanging toe. Schardam had hier wel eens een opmerking over gemaakt. Vandaar dat hij, toen de classis besloot dit reglement eens op de helling te zetten, gevraagd werd aan de revisie mee te werken. 70 (In Frankrijk had na de Franse revolutie het volk de macht in handen gekregen: de gewone man mocht de regering kiezen).

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 74