Niet lang nadat Willem V in ere was hersteld, ontving de Hervormde kerk van St Pancras, evenals alle andere Staatskerken, van de Staten van Hol land het volgende bericht: Nieuwe gedachten. De Patriotten moesten een toontje lager zingen en de Oranjeklanten voer den weer de boventoon Dit betekende niet dat de Patriotten stil zaten. Zodra ze maar even de kans schoon zagen, ventileerden ze hun grieven tegen het aan de macht zijnde bestuur. Niet-Patriotten moesten in hun hart erkennen dat veel van de grie ven terecht waren Uit vrees voor een Franse overheersing en uit liefde voor het Oranjehuis durfden of wilden ze dit niet luidop zeggen Dat de liefde voor Willem V aanwezig was, bleek in 1793 toen hij op reis naar Den Helder, in Alkmaar stopte om van paarden te verwisselen Van dit oponthoud maakte de Prins gebruik om even de benen te strekken in de Alkmaarse hout Vergezeld van de heren van het Stadsbestuur liep de stad houder door dit park, het bijeen gestroomde publiek vriendelijk groetend. Toen hij even later weer in de koets stapte, weerklonk een luid geroepen: "Oranje boven 69 ste Souvereine overheid van Hun Edele Groot Mogende Staaten en de Erfstadhouder - Gouverneur - generaal - Captain en Admiraal uit het huis van Oranje, (uit het archief van Oudorp) Voortaan moet in de kerken ook voor de Stadhouder worden gebeden. Bij deze voorbede moetom alles in goede orde te doen geschiedende volgende rangorde in acht worden genomen: 1 Eerst moet worden gebeden voor Haar Edele Groot Mogende Heeren Staaten van Holland en Westfriesland als de wettige overheid. 2 Daarna voor de Heeren Staaten van de andere provinciën. 3 Vervolgens voor de vrienden en bondgenoten van ons land. 4 Dan voor de leden van de Staaten Generaal. 5 Vervolgens voor de Doorl. Hoogh. Prins van Oranje - Nassau en Haar Koninklijke Hoogheid de Prinses en haar kinderen. 6 En tenslotte voor de hoven van Justitie en het plaatselijk bestuur.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 73