Ook werden de steden bevoorrecht boven de dorpen. Een stad mocht fa brieken hebben, een dorp niet Bierbrouwerijen en handel in pek en teer waren in een dorp verboden Bewonderend keek men naar de Amerikanen Aanvankelijk betaalden de Amerikanen belasting aan de in hun land aan de macht zijnde Engelsen. Bijna al het opgebrachte geld werd naar Engeland gestuurd. In Amerika zag men er weinig van terug. (Voor de Patriotten een herkenbare zaak: veel belastingcenten moesten de portemonnaie van de familieregeerders spekken) Toen het tot de Amerikaanse bevolking doordrong dat ze zo door Engeland werd behandeld, leidde dit tot de Amerikaanse Vrijheidsoorlog, waarbij de Amerikanen erin slaagden het Engelse juk af te werpen In Europa werd gedacht: "Zoiets moesten wij ook doen. In ons land riepen de Patriotten om gelijkheid voor allen en medezeggen schap in regeringszaken. Natuurlijk beschouwde de toenmalige regering hen als oproermakers en in zekere zin waren ze dit, want het liefst zagen de Patriotten dat de toenmalige regering met de grootst mogelijke spoed zou worden opgeruimd om plaats te maken voor een democratisch gekozen regering. Waar mogelijk, werden deze gedachten geventileerd. Bijna was het de Patriotten gelukt. In 1787 was de opstandigheid dermate groot geworden dat stadhouder Willem V zijn post in Den Haag had verlaten: Hij zocht zijn toevlucht in het vlak bij de Duitse grens gelegen Nijmegen. Een Pruisisch leger, onder bevel van zijn zwager, herstelde hier de orde en zorgde er voor dat Willem weer terug kon gaan naar Den Haag. Toen de bordjes aldus waren verhangen, voelden de raddraaiers onder de Patriotten zich in dit land niet langer veilig en vluchtten ze naar Frankrijk. Hoewel ze daardoor waren verlost van de oproerigste elementen leek het de Heren Staten van Holland goed toe om iedere ambtenaar, of deze nu schout, bode, schoolmeester, veerman turftonner of aanplakker was, op nieuw de eed van trouw aan Regering en Stadhouder te laten zweren. De eed luidde Ik zweer trouw te zijn aan de Constitutie en Regeeringsvorm van de Stalen van Holland en Weshriesland bestaande uit de hoog- 68

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 72