de Fransen als hun bevrijders en zagen vol verlangen uit naar de zegeningen, die de komende tijd hun zou bieden. En ze kregen gelijk, tijdens de Franse tijd zijn veel zaken in ons land ten goede veranderd. Natuurlijk was niet alles rozengeur en maneschijn. Om één ding te noemen: Menen tegenwoordig veel Nederlanders dat willen ze meedoen, ze zoveel mogelijk Engelse uitdrukkingen ten beste moeten ge ven, toen had de Nederlandse taal nogal wat te verduren van het Frans. In Frankrijk was de grote ommekeer begonnen met de Franse revolutie. De opstand ontstond doordat 'Jan met de pet' zich vreselijk onderdrukt gevoelde door de rijke, aan de macht zijnde klasse. Lange tijd had de gewone man zich weinig bekommerd over wie wel en wie niet regeerde. Dit duurde totdat er in Frankrijk personen kwamen die de mensen als het ware wakker schudden door hun te vertellen dat ze vre selijk werden uitgebuit door degenen, die de macht in handen hadden. Toen begon bij de lager geplaatsten de ontevredenheid te groeien en dit wakkerde uiteindelijk zo aan dat het tot een uitbarsting kwam de Franse revolutie In ons land was er veel kritiek op het feit dat de machthebbers onderling de regeringsbaantjes verdeelden of deze verkochten aan de meest biedende. De macht was en bleef in handen van een kleine groep. Deze mensen scho ven elkaar en hun familieleden de regeringsambten toe. Op kwaliteit werd vaak niet gelet, wel zorgde men dat elk lid van de familieregering zijn deel van de koek kreeg. De stadhouder had weliswaar het laatste woord bij iedere benoeming, maar maakte van deze macht geen gebruik om veranderingen in gang te zetten. Moest er bijv. in een dorp of stad een nieuwe schout komen, dan maakten de plaatselijke regeerders een tweetal op en aan Willem V was dan de keu ze: "Wie van de twee Degenen die de voordracht instuurden, hadden dus vrij veel invloed bij zo'n benoeming. Stadhouder Willem V kende in de re gel noch de ene, noch de andere voorgedragen candidaat. Meestal was op de voordracht één van de twee namen voorzien van een stip, hetgeen bete kende: die graag En dit advies werd in de regel opgevolgd. De gewone belastingbetaler had op het bestuur geen enkele invloed. Dit begon vooral de Patriotten te verdrieten. 67

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 71