1799 een jaar, dat de Pancrassers lang zou heugen Het jaar 1799 ligt nu precies twee eeuwen achter ons. Geloof maar dat de Pancrassers die dit jaar bewust hebben beleefd, later nog vaak hebben gesproken over en gedacht aan hetgeen ze toen moesten meemaken. Voor het grootste deel waren het beslist geen prettige herinneringen angst, armoede en honger voerden de boventoon Nu, in 1999 is het tweehonderd jaar geleden dat een Engels - Russisch leger in de nabijheid van Grote Keten aan land ging met de bedoeling de zaken in ons land een keer te geven. Deze invasie stond niet op zich zelf er was iets aan vooraf gegaan en er waren gevolgen. Ook hielden de belevenissen van de Pancrasser bevolking verband met ge beurtenissen die elders plaats vonden. Daarom proberen we in deze Klin iets te vertellen over hetgeen zich om streeks 1799 in en rond St Pancras afspeelde Bronnen. 1799 is een jaartal uit de Franse tijd In 1795 werd ons land door een Frans leger bezet, hetgeen door een groot deel van de bevolking, de zgn. Patriotten, met instemming werd begroet In Frankrijk had, na de revolutie in 1789, een totaal gewijzigd bestuur de macht in handen gekregen en was de koers heel anders geworden.. De Patriotten wilden deze veranderingen hier ook invoeren en gedurende de periode 1795 - 1799 deden ze daarvoor hun uiterste best: De regeringsvorm werd veranderd en ons land was op een andere manier ingedeeld. De oude gewesten van de Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden waren opgeheven. Op de kaart van Nederland prijkten nieuwe namen en waren de grenzen verlegd. Het oude Holland bestond niet meer. Onze regio maakte deel uit van het Departement van Texel. Dit departement omvatte het grootste gedeelte van het huidige Noord-Holland en een klein stuk van Zuid-Holland De Hoogmogende Heren Staten van Holland en West-Friesland waren eveneens verdwenen In hun plaats kwam het Departementaal Bestuur van 65

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 69