Dus de vereniging maakt ook geen uitstapjes met leden 9 "Dat hebben we wel gedaan, maar het is zomaar doodgebloed. Dat is afgelopen." Vijftig jaar geleden was Klinkhamer één van de 20 winkeliers in St Pancras Hij had er in die jaren dertig aanvankelijk geen oren naar, maar toen hij voor de tweede maal gevraagd werd als reserve-drager, hapte hij toe Twee gul den vijftig - voor een uitvaart - was toch een aardig bedrag. "De laatste dertig jaar was ik 'adviseur'. Wat is dat 9 "Vroeger heette dat voorloper, later met een deftig woord adviseur. Dat is degene, die alle voorbereidende werkzaamheden doet De familie van de overledene belt op Daar begint het mee. Je gaat er naar toe, neemt alles op. Advertenties, kerk, burgerlijke stand, Een flinke steun voor de mensen in zo'n periode dus. "Ja, dat is het mooie werk ervan, vind ik. Anders was ik er misschien nooit aan begonnen. Als je zo'n sterfhuis binnenkomt voel je, dat het een opluch ting is voor de mensen. Ze weten dat er iets wordt gedaan Dan help je de mensen zoveel mogelijk. Dat is het mooie werk ervan Maar het blijft na tuurlijk altijd weer een zenuwachtig werk Want elke keer als je een oproep krijgt, heb je toch een zekereangst nou misschien niet, maar toch wel ehje gaat er niet blij naar toe. Soms valt het weer mee. Het is net hoe de familie zeifis. Moedig of erg verdrietig." Klinkhamer is geen man die je af en toe schaterlachend op de schouder slaat Geen man met wat je noemt 'pretogen'. Hij heeft ook wel wat ver driet van dichtbij gezien. Ruim duizend mensen droeg hij naar een laatste rustplaats. 'Klink', meelevend en begaan met de mensen, die hij als winkelier zo goed kent, was iedere keer weer nerveus en gespannen. De 'adviseur' mocht veel doen: tot en met het helpen van de wijkverpleeg ster bij het afleggen. Wegens bezuinigingen bij de Kruisverenigingen werd Memento Mori genoodzaakt een zestal oud-verpleegsters te vragen om te helpen bij het afleggen. Klinkhamer noemt het heel belangrijk dat de vereniging verschillende ge loofsrichtingen bundelt: "Bij de oprichting hadden we een katholieke en een 60

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 64