Volgens de courant dokterde het bestuur van het ziekenfonds 'Onderlinge Hulp' een oprichtingscommissie voor een begrafenisvereniging in elkaar. Deze bestond uit de heren Jn van Ham, D Bruin, Jn Tamis, Jb. Duif, G. Booy Azn, Jb de Vries, Jn Wever, C. Vos en A Schuur. In de week van 18 tot 25 april gingen de commissieleden vanaf de Twuy- verweg tot de Halvemaansbrug huis-aan-huis vragen of de bewoners lid van de op te richten vereniging wilden worden Bij 316 gezinnen kon een aan meldingsformulier worden ingevuld en dit maakte dat de jonge vereniging kon starten met 1238 leden. Van hen waren 832 personen 16 jaar of ouder. De commissie schreef een oprichtingsvergadering uit, die gehouden werd op woensdag 25 april in het verenigingslokaal van de christelijke school, (nu dc aula van Het Baken). Op deze avond waren 43 personen aanwezig. Onder voorzitterschap van Aart Schuur besloten ze een vereniging op te richten, die de begrafenissen van de leden piëteitsvol en zonder winstoog merk binnen de gemeente Oudorp en St. Pancras op de daarvoor bestemde begraafplaatsen moest verzorgen. De vereniging zorgde dan voor een voorloper en de benodigde dragers, een rouwkleed, een rouwauto en twee volgauto's Begrafenissen van niet-leden wilde men tegen vergoeding van kosten eveneens verzorgen. Onder de leden vond men zowel katholieken als protestanten, ook hiervoor werden in goede harmonie maatregelen getroffen Voor de uitvoering van de ter aarde bestellingen moesten een aantal men sen in dienst worden genomen zoals: voorlopers, dragers, een rondzegger en een bode. Het contributiebedrag vormde een moeilijk onderwerp en daarover werd dan ook lang en breed gesproken. Na veel wikken en wegen werd dit ge steld op 2 ct. per persoon in de week, terwijl per gezin maximaal voor 3 kinderen beneden 16 jaar moest worden betaald. Bij een begrafenis moesten de voorloper en dragers in een speciaal pak ge kleed gaan. Hiervoor moest geld op tafel komenen dat had de piep jon ge vereniging nog niet. 55

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 59